Fakty i mity na temat stosowania kolorowych soczewek. Jaki wpływ mają na wzrok?

Kolorowe soczewki kontaktowe to nie tylko domena świata modelingu, gwiazd i aktorów. Halloween, karnawał czy bal przebierańców to sytuacje, w których coraz chętniej po nie sięgamy.  W połączeniu z niebanalnym makijażem, fryzurą i strojem, kolorowe szkła kontaktowe są doskonałym sposobem na ciekawą stylizację, wyróżnienie się na tle innych lub totalną zmianę wyglądu. Wiele osób zastanawia się jednak, czy noszenie kolorowych soczewek nie wpływa negatywnie na wzrok. Przez lata powstało wiele mitów na temat szkodliwego działania dekoracyjnych szkieł kontaktowych. Poniżej postaramy się wyjaśnić wszystkie aspekty z tym związane.

Czym są kolorowe soczewki?

Kolorowe soczewki kontaktowe są soczewkami posiadającymi dodatkową powłokę, która naśladuje tęczówkę oka lub iluminuje rąbek rogówki. Dzięki tym właściwościom możliwa jest niewielka korekta naturalnej barwy oczu i pogłębienie spojrzenia, całkowita zmiana koloru oczu, modyfikacja kształtu źrenicy (przykładowo uzyskanie wrażenia tzw. kocich oczu), a nawet naniesienie obrazów. I tak, można spotkać soczewki dające efekt przekrwionych gałek ocznych, wzorów (np. szachownica, gwiazdy, krzyżyki, płatki kwiatów) lub rysunków obiektów (np. piłka nożna) albo zwierząt. Trzeba podkreślić, że oprócz funkcji ozdobnej kolorowe soczewki mogą niwelować pewne niedoskonałości wizualne oka, takie jak np. częściowy zanik tęczówki.

Rodzaje kolorowych soczewek

W zależności od uzyskanego efektu wizualnego oraz przeznaczenia istnieją następujące rodzaje kolorowych soczewek do oczu:

  1. Zabarwione - pokryte dodatkową powłoką, ale przezroczyste. Przeznaczone do jasnych oczu, podkreślają naturalną barwę tęczówki, lecz jej nie zakrywają.
  2. Kosmetyczne - nieprzezroczyste, przeznaczone do zmiany koloru oczu. Część soczewki jest pokryta barwiącym pigmentem, dzięki czemu możliwa jest diametralna zmiana koloru tęczówki oka. Środek soczewki pozostaje niezacieniony, co zapewnia pełną percepcję i niezakłócone funkcje widzenia.
  3. Dekoracyjne - zawierające zdjęcie, obraz lub rysunek. Przeznaczone do krótkotrwałego stosowania przez kilka godzin np. w czasie sesji zdjęciowej lub imprezy karnawałowej.

Stosowanie kolorowych soczewek przez osoby zdrowe i z wadami wzroku

Soczewki zabarwione i kosmetyczne mogą posiadać dodatkowe filtry ochronne i moc korekcyjną, co oznacza że oprócz zmiany koloru oka leczą zaburzenia widzenia. Osoby z wadami wzroku mogą przez dłuższy czas stosować kolorowe soczewki z dioptriami na takich samych zasadach jak zwykłe korekcyjne szkła kontaktowe. Na kolorowe soczewki często decydują się osoby nie posiadające żadnych wad wzroku, wybierając tzw. "zerówki". Soczewki bez dioptrii dają więc wyłącznie efekt wizualny w postaci podkreślenia naturalnej barwy lub zmiany koloru oczu.

Wpływ kolorowych soczewek na funkcje widzenia

Pomimo, że przez lata narosło wiele mitów na temat negatywnego wpływu kolorowych soczewek na wzrok, podkreślenia wymaga fakt, że produkt ten jest znany na świecie od ponad 30 lat. Kolorowe soczewki są produkowane przy wykorzystaniu najnowocześniejszych technologii i miękkich, bezpiecznych dla oka materiałów, takich jak hydrożel lub hydrożel silikonowy. Barwnik powodujący zmianę koloru tęczówki jest umieszczony wewnątrz materiału, nie wnikając w gałkę oczną. Środkowa część soczewki pozostaje niezacieniona, dzięki czemu nie pogarsza ona widoczności ani postrzegania kolorów. Specjaliści przyznają co prawda, że drobny dyskomfort może wystąpić w przypadku soczewek z ograniczoną źrenicą, zwłaszcza przy gorszym oświetleniu. Dobrze dobrane soczewki kolorowe, użytkowane zgodnie z przeznaczeniem i nie dłużej niż zalecenia producenta nie powinny nieść negatywnych konsekwencji dla wzroku.

Wybór odpowiednich soczewek kolorowych

Aby użytkowanie kolorowych soczewek było w pełni bezpieczne dla wzroku trzeba pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim należy kupować soczewki ze sprawdzonego źródła i stosować je po konsultacji z okulistą. Przy zakupie warto dowiedzieć się jakie są parametry soczewki - grubość, ochrona przed UV, przepuszczalność tlenu oraz zdolność zatrzymywania wilgoci. Im soczewka grubsza tym mniejsza przepuszczalność tlenu, co może wpływać niekorzystnie na rogówkę oka. Warto też pamiętać, że w przypadku soczewek nieprzezroczystych powierzchnia oka może szybciej wysychać powodując uczucie dyskomfortu lub tzw. piasku pod powiekami, dlatego przydatne mogą być krople nawilżające.

Należy podkreślić, że osoby bez wad wzroku mogą korzystać z kolorowych soczewek przez cały okres dopuszczony przez producenta (np. miesiąc, kwartał, pół roku lub rok), pod warunkiem ich regularnej dezynfekcji w specjalistycznym płynie. Osoby z wadą wzroku nie powinny natomiast stosować dekoracyjnych szkieł, jak również nie korzystać zbyt długo ze szkieł zmieniających kolor tęczówki, pozbawionych odpowiedniej korekcji.

Podsumowując, stosowanie kolorowych soczewek zgodnie z zaleceniami specjalistów i nie dłużej niż wskazania producenta nie niesie negatywnych konsekwencji dla wzroku. Jeśli soczewki są prawidłowo dezynfekowane, ryzyko uszkodzenia wzroku lub pojawienia się podrażnień jest minimalne.