Ceramika samochodowa - najlepszy sposób na zabezpieczenie lakieru?

3 min czytania
Ceramika samochodowa - najlepszy sposób na zabezpieczenie lakieru?

Jednym z głównych elementów, które wpływają na dobry wygląd auta jest stan lakieru. Istnieje jednak całe mnóstwo destruktywnych czynników, które nie pozwalają utrzymać go w dobrej kondycji przez dłuższy czas. Z drugiej strony - jak to bywa w dzisiejszych czasach - z pomocą przychodzi nam technologia, która pozwala rozwiązać odwieczne problemy w prosty sposób. W przypadku karoserii jest to ceramika - jednak rozumiana w nieco inny sposób niż mamy w zwyczaju.

Co ceramika ma wspólnego z autami? Okazuje się, że całkiem sporo

Z pewnością nieco światła na wyżej przedstawiony problem rzuci drobne przekształcenie - czy raczej rozwinięcie tego pojęcia. Chodzi mianowicie o powłokę ceramiczną, która stanowi jeden z najpopularniejszych sposobów na zabezpieczenie lakieru przed destruktywnym działaniem czynników zewnętrznych. Okazuje się również, że dzięki jej nałożeniu osiągamy niesamowity efekty połysku, który sprawia wrażenie, jakby auto dopiero co wyszło z fabryki - mimo że swoje lata może już mieć.

Kiedyś trwałe zabezpieczenie lakieru auta było w zasadzie czymś abstrakcyjnym. Jego konserwacja sprowadzała się do dokładniejszego mycia i nałożenia wosku co jakiś czas. Te zabiegi jednak są stosunkowo krótkotrwałe i żeby dały ten sam efekt, co ceramika trzeba by było wykonywać je co najmniej raz w tygodniu. Niewiele osób dysponuje taką ilością czasu i wolnych środków, aby wprowadzić taki plan w życie.
Tutaj właśnie ujawnia się zasadnicza przewaga ceramiki nad dawnymi metodami zabezpieczania lakieru. Mianowicie - długotrwałość. Profesjonalnie przeprowadzony zabieg daje bowiem efekt niemijający przez przynajmniej kilka najbliższych miesięcy!

Przed czym należy chronić lakier na karoserii? Ceramika wykonana przez Autoklinika Białystok

Czynniki, które niszczą lakier samochodu spotykamy dosłownie wszędzie. Ingerują one w jego strukturę i są przyczyną stopniowego rozkładu. Dla jasności, podzielimy je na kilka głównych kategorii:

  • Osady drogowe (sól używana zimą do rozpuszczania śniegu, drobne cząsteczki asfaltu, pył z klocków hamulcowych, zabrudzenia organiczne)
  • Zarysowania (wszelkiego rodzaju - czyli zarówno te mechaniczne, jak i wywołane nieumiejętnymi zabiegami pielęgnacyjnymi karoserii)
  • Chemia (samochodowa, stosowania do mycia i czyszczenia lub po prostu ta, z którą mamy styczność na co dzień - podczas przejażdżki po mieście)

Jak można łatwo zauważyć - na nasz lakier czyha całkiem kilku groźnych złoczyńców, przed którymi musimy go chronić. Jednak profesjonalna ceramika, wykonana w renomowanej firmie detailingowej - jak chociażby Autoklinika Białystok - jest w stanie skutecznie i długoterminowo ograniczyć destruktywny wpływ wyżej wymienionych.

Największą zaletą powłoki ceramicznej na lakierze jest długi okres ochronny, który trwa co najmniej 6 - a maksymalnie 12 miesięcy. Konkretny czas zależy od tego, jak intensywnie eksponujemy nasz samochód na wymienione wyżej czynniki.

Profesjonalnie wykonana powłoka ceramiczna - technika i trwałość

Nie zapominajmy jednak, że największą zaletą ceramiki samochodowej jest fakt, iż bardzo skutecznie chroni ona walory estetyczne lakieru. Jeśli powłoka ceramiczna zostanie naniesiona umiejętnie, przy użyciu odpowiedniej technologii, nasz samochód będzie błyszczał się jak diament przez najbliższe kilka miesięcy.

Na wykonanie ceramiki decydują się w większości zapaleńcy - pasjonaci motoryzacji udzielający się na zlotach. Jednak nawet zwykły zjadacz samochodowego chleba może się wybrać na taki zabieg. Jego koszty wynoszą zaledwie kilkaset złotych w skali roku - a efekt jest wprost nie z tej ziemi.

Autor: Zewnętrzny materiał partnerski

faktykrakowa_kf