Co to jest franczyza?

Franczyza to bardzo ciekawe rozwiązanie, na które powinny się zdecydować szczególnie osoby, które chciałyby prowadzić swój biznes, ale nie mają do końca skonkretyzowanych pomysłów. Działanie w oparciu o katalog franczyz to pewna propozycja i jedna z najlepszych dróg zarobku. Warto wiedzieć czym jest franczyza i z czym się wiąże.

Czym jest franczyza?

Franczyza to według Europejskiego Kodeksu Etycznego, jest systemem sprzedaży różnych towarów oraz usług, który jest oparty na ścisłej współpracy pomiędzy przedsiębiorcami niezależnymi prawnie tzn. pomiędzy franczyzodawcą i franczyzobiorcami.

Działalność oparta na franczyzie wiąże się z prawem i obowiązkiem prowadzenia danych działalności według zasad, które zostały przyjęte. Współpraca opiera się na umowie, która jasno określa wszelkie prawa i obowiązki obu stron.

Co daje współpraca na zasadzie franczyzy?

Podjęcie działalności w oparciu o franczyzę daje możliwość korzystania ze:

  • sposobu prowadzenia firmy franczyzodawcy,
  • nazwy franczyzodawcy,
  • znaku towarowego,
  • sposobu postępowania,
  • pomocy technicznej i handlowej.

Młodzi przedsiębiorcy decydując się na współpracę z franczyzodawcami mogą skorzystać z wielkiego doświadczenia i wiedzy drugiej strony, a także z mogą liczyć się z innymi korzyściami jak np. powiększenie rynku zbytu czy zmniejszenie władnego wkładu w rozwój działalności.

Oczywiście oprócz licznych przywilejów, osoba decydująca się na franczyzę ma także liczne zobowiązania. Przede wszystkim powinna włożyć swój kapitał w działalność. Ważna jest także poufność wszelkich informacji, ponoszenie stałych opłat i przestrzeganie standardów sieci. Więcej niezbędnych informacji o franczyzie znajdziemy na portalu Franczyza w Polsce.

Rodzaje franczyzy

Franczyza może mieć bardzo wiele postaci. Można je podzielić według różnych kryteriów. Bardzo popularna jest franczyza dystrybucyjna, polega ona na udostępnienie franczyzobiorcy asortymentu towarów, wiedzy na ich temat. Przedsiębiorca prowadzi sprzedaż pod znakiem franczyzodawcy.

Taki sposób współpracy najczęściej można spotkać w dziedzinie spożywczej, przemysłowej, w dziale odzieży, obuwia, a także w przypadku kosmetyków czy paliw.

Kolejnym rodzajem jest franczyza usługowa. Jak sama nazwa wskazuje, franczyzodawca udostępnia procedurę wykonywania usług. Można ją spotkać przede wszystkim w gastronomii, edukacji, dziale finansów i bankowości, a także w turystyce.

Warto także podkreślić takie możliwości jak: franczyza dystrybucji produktów, franczyza koncepcji działalności, franczyza bezpośrednia, wielokrotna, czy masterfranczyza.

Wybór ostatecznego rozwiązania zależy przede wszystkim od indywidualnych potrzeb, możliwości i od tego co chce się osiągnąć w biznesie oraz jaki rodzaj działalności gospodarczej interesuje przedsiębiorcę.

Czym jest pakiet franczyzowy?

Pakiet franczyzowy to komplet dokumentów, które tworzą pełną koncepcję prowadzenia działalności. Na taki pakiet składają się takie elementy jak: znak towarowy, know - how (całokształt wiedzy fachowej), podręczniki operacyjne, usługi franczyzodawców, a także opłaty franczyzowe.