Łazienka w drewnie i kamieniu materiały naturalne czy imitacje z płytek?

Drewno i kamień są naturalnymi materiałami stosowanymi od niepamiętnych czasów do wykończenia wnętrz. Goszczą nie tylko w salonach i sypialniach, ale również łazienkach. Gwarantują elegancki i wyrafinowany efekt. Ze względów praktycznych warto jednak zastąpić je imitacjami. Płytki ceramiczne z nierównomiernym wzorem kamienia lub usłojenia drewna są niemal nie do odróżnienia w porównaniu z oryginałami. Jak je wykorzystać w aranżacjach łazienki?
Płytki ceramiczne lepsze od drewna i kamienia dlaczego?
Nie każde drewno może być stosowane w warunkach o dużej wilgotności powietrza i narażane na częsty kontakt z wodą, co powoduje, że wybór, a tym samym możliwości aranżacyjne są ograniczone. Do łazienki polecane są przede wszystkim gatunki egzotyczne, np. merbau, teak i iroko. Sprawdzają się w pomieszczeniach wilgotnych ze względu na niski współczynnik skurczu, co oznacza, że są mniej podatne na wyginanie i pękanie. Zwolennicy rodzimego drewna mogą sięgnąć po jesion, jawor, dąb lub modrzew. Trzeba przy tym pamiętać, że każde drewno wymaga odpowiedniej pielęgnacji i impregnacji w przeciwnym razie piękne deski dość szybko stracą swój urok. Na powierzchni mogą zacząć rozwijać się grzyby i pleśń. Za to płytki drewnopodobne są dostępne jako imitacje większości istniejących gatunków drewna, dzięki czemu łazienkę można urządzić w dowolny sposób. Na dodatek są wytrzymałe oraz trwałe, łatwe w czyszczeniu i nie wymagają impregnacji. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku kamienia. Chociaż jest bardziej odporny na działanie wody, trudno usunąć z niego niektóre plamy i źle reaguje na działanie zwykłych detergentów. Dlatego płytki łazienkowe imitujące kamień to po prostu wygodniejsze rozwiązanie.
Sposoby aranżacji łazienki w drewnie i kamieniu
Naturalne materiały lub ich imitacje w łazienkach wykorzystuje się do wykończenia ścian i podłóg, ale również do obudowy niektórych elementów wyposażenia. Sprawiają, że wnętrze nabiera niepowtarzalnego klimatu. Drewno i kamień pasują do wielu aranżacji. Szczególnie mile widziane są, gdy łazienkę chcemy przeobrazić w mini spa. Są wymarzonymi materiałami do stworzenia wnętrza w stylu rustykalnym, ale również do podkreślenia charakteru wnętrz nowoczesnych. Za płytki podłogowe może posłużyć np. elegancka imitacja marmuru. Płytki wykorzystuje się m.in. do obudowy wanny, stelaży podtynkowych czy szaf wnękowych. Fantastycznie eksponują również takie miejsca jak przestrzeń nad umywalką. Odpowiednio wkomponowane wokół lustra tworzą jego ramę. Inspiracji warto poszukać na stronie https://grupamo.pl/produkty/plytki-i-mozaika/. Kamień i drewno w wielu odsłonach zapewniają nieograniczone możliwości aranżacyjne.
Przewaga drewna lub kamienia wybór zależny od oczekiwanego efektu
Łazienkę można urządzić przy pomocy wyłącznie drewnopodobnych płytek lub wyłącznie imitujących kamień, ale najciekawsze rezultaty uzyskuje się, łącząc je ze sobą. Aby stworzyć aranżację o bardziej eleganckim wyglądzie, dominującym wyborem powinien być kamień. Z kolei przewaga drewna spowoduje, że pomieszczenie zyska przytulniejszy charakter. Drewnopodobne płytki podłogowe i kamienna obudowa wanny to propozycja nie do odrzucenia. Rysunek, kolorystyka i faktura płytek naśladujących naturalne materiały są nieocenione.
Autor: Zewnętrzny materiał partnerski