Najpopularniejsze wiadomości, fakty i informacje dla miasta Kraków

Wizyta w USC tylko po wcześniejszej rezerwacji
Fot. telewizja.krakow.pl

Ulica Lubelska 29:

– uznanie ojcostwa: tel. 12 616 55 31

– zmiana imienia i nazwiska i inne oświadczenia (powrót osoby rozwiedzionej do nazwiska, które nosiła przed zawarciem małżeństwa; zmiana nazwiska pierwszego wspólnego dziecka pochodzącego z małżeństwa; zmiana imienia (imion) dziecka, w ciągu 6 miesięcy od daty sporządzenia aktu urodzenia dziecka; nadanie dziecku nazwiska męża matki/żony ojca): tel. 12 616 55 08.

Osiedle Zgody 2:

– uznanie ojcostwa: tel. 12 616 88 62,

– inne oświadczenia (powrót osoby rozwiedzionej do nazwiska, które nosiła przed zawarciem małżeństwa; zmiana nazwiska pierwszego wspólnego dziecka pochodzącego z małżeństwa; zmiana imienia (imion) dziecka, w ciągu 6 miesięcy od daty sporządzenia aktu urodzenia dziecka; nadanie dziecku nazwiska męża matki/żony ojca): tel. 12 616 88 22,

– złożenie dokumentów do zawarcia małżeństwa (ślub cywilny, ślub wyznaniowy, zaświadczenie do ślubu za granicą): 12 616 88 22.

Ulica Lubelska 27 (wejście od Sali Ślubów)

– złożenie dokumentów do zawarcia małżeństwa (ślub cywilny, ślub wyznaniowy, zaświadczenie do ślubu za granicą): 12 616 55 49.

Ulica Wielicka 28 a:

– wydawanie odpisów aktów stanu cywilnego (urodzeń, małżeństw i zgonów): tel. 12 616 55 25.

USC cały czas zachęca jednak do ograniczenia osobistych wizyt w urzędzie do niezbędnego minimum i korzystania z możliwości załatwiania przez Internet takich spraw jak rejestracja dziecka czy uzyskanie z rejestru stanu cywilnego odpisów aktów urodzeń, małżeństw i zgonów oraz zaświadczeń.

Nadal pozostaje też możliwość złożenia wniosków:

– pocztą na adres Urząd Stanu Cywilnego, ul. Lubelska 27, 30–003 Kraków,

– poprzez wrzucenie specjalnej koperty do odpowiedniego pojemnika umieszczonego w pobliżu wejścia do urzędu stanu cywilnego przy ul. Lubelskiej 27, os. Zgody 2, Wielickiej 28a,

– elektronicznie: www.bip.krakow.pl,

– mailem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Warto jednak pamiętać, że wniosków o odpis aktu stanu cywilnego lub zaświadczenie o stanie cywilnym nie należy wysłać za pośrednictwem e-maila.

Aby zapewnić bezpieczeństwo klientom i pracownikom urzędu, ograniczono liczbę klientów przebywających w budynku. Odpowiada ona liczbie czynnych stanowisk obsługi. USC prosi o przychodzenie do urzędu jedynie kilka minut przed planowaną wizytą (wcześniej klient nie zostanie wpuszczony do budynku). Pracownik poprosi o podanie imienia i nazwiska oraz sprawy w celu potwierdzenia dokonanej rezerwacji i skierowania do odpowiedniego stanowiska obsługi. W budynkach niezbędne jest zakrywanie ust i nosa, a także korzystanie z rękawiczek i płynów dezynfekcyjnych. Niezbędne jest też posiadanie własnego długopisu.