Najpopularniejsze wiadomości, fakty i informacje dla miasta Kraków

W czwartek, 21 maja kolejne filie Biblioteki Kraków zostały otwarte dla czytelników po przerwie związanej z epidemią. W tej grupie znajduje się także nowy oddział – Filia nr 42 mieszcząca się przy ulicy Agatowej 33 na osiedlu Złocień.

Nowa filia Biblioteki <a href=Kraków przy ul. Agatowej"/>
Fot. Biblioteka Kraków

Powstanie filii zainicjowali i wspierali mieszkańcy osiedla Złocień, władze Spółdzielni Mieszkaniowej „Śnieżka” oraz Rada Dzielnicy XII, która przekazała fundusze na zakup wyposażenia biblioteki oraz księgozbioru. Miasto w latach 2018-2019 przekazało bibliotece pieniądze na wykup oraz wyposażenie dwóch lokali mieszkalnych zaadaptowanych na cele biblioteczne.

Biblioteka <a href=Kraków Agatowa 1" src="/images/article/zalacznik/361534/4" />

Filia nr 42 mieści się na parterze budynku, jest przystosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.  Znajdują się tu działy dla dorosłych i dla dzieci. W części dla dorosłych zastosowano regały przesuwne, co pozwala wygospodarować przestrzeń na organizację spotkań mieszkańców osiedla. Przygotowane zostały stanowiska komputerowe dla czytelników, kiosk informacyjny, a także zestaw multimedialny z rzutnikiem i ekranem. Oddział jest wyposażony w system wentylacji i klimatyzacji.

W Filii 42, przeniesionej z ul. Telimeny 9, gdzie pozostał punkt biblioteczny podlegający nowej filii, zgromadzono księgozbiór obejmujący około 25 000 woluminów, w tym książki, audiobooki i gry planszowe. Nowo otwarta biblioteka czeka na czytelników.

Biblioteka <a href=Kraków Agatowa 2" src="/images/article/zalacznik/361540/4" />

Informacje o otwartych filiach Biblioteki Kraków, a także zasadach korzystania z oferty poszczególnych oddziałów obowiązujących w związku z epidemią można znaleźć tutaj.