UM Kraków: W poradniach specjaliści dyżurują także wieczorem

4 min czytania

Domowa izolacja niekorzystnie wpływa na kondycję psychiczną wielu uczniów. Wsparcia oczekują także rodzice, dla których zapewnienie dzieciom odpowiedniej całodniowej opieki to duże wyzwanie. Z pomocą przychodzą krakowskie poradnie psychologiczno-pedagogiczne pracujący w nich specjaliści pozostają do dyspozycji od poniedziałku do piątku, a od 20 kwietnia wszystkie poradnie pełnią też dyżury wieczorne do godz. 22.00 przez co najmniej trzy dni w tygodniu. Do kontaktu wystarczy telefon, Skype lub czat online.

W całej Polsce działają telefoniczne centra wsparcia oraz telefony zaufania i infolinie dla osób w kryzysie emocjonalnym, w tym działające specjalnie z myślą o uczniach, rodzicach, nauczycielach i wychowawcach. Numery kontaktowe są dostępne m.in. na stronach internetowych kampanii społecznych** Forum Przeciw Depresji** oraz Twarze Depresji.

Ofertę instytucji funkcjonujących w całej Polsce uzupełniają krakowskie poradnie psychologiczno-pedagogiczne, które z myślą o mieszkańcach Krakowa uruchomiły bezpłatne telefony wsparcia dla osób potrzebujących rozmowy.

W Krakowie działa osiem poradni psychologiczno-pedagogicznych, które na co dzień udzielają wsparcia rodzicom i uczniom w zakresie ich edukacji oraz wychowania. W związku z pandemią wirusa SARS-CoV-2 wiele osób nie radzi sobie z aktualną sytuacją, dlatego specjaliści z poradni psychologiczno-pedagogicznych udzielają wsparcia telefonicznie. Każda osoba, która potrzebuje rozmowy i pomocy kogoś z zewnątrz, może skorzystać z tych telefonów wsparcia, które są dostępne dla mieszkańców także w godzinach wieczornych mówi Ewa Całus, dyrektorka Wydziału Edukacji i zachęca do kontaktu z poradniami oraz przekazywania informacji o takiej możliwości osobom, które potrzebują pomocy specjalistów.

Co zrobić, aby otrzymać wsparcie specjalisty z poradni psychologiczno-pedagogicznej?

Wystarczy skontaktować się z placówką telefonicznie, w niektórych przypadkach można to zrobić także poprzez Skype’a, a nawet za pośrednictwem dostępnego online czatu. Pracujący w nich specjaliści pozostają do dyspozycji rodziców i uczniów od poniedziałku do piątku, pełniąc dyżury także w godzinach wieczornych (każda poradnia co najmniej trzy razy w tygodniu pełni dyżur do godz. 22.00).

Lista krakowskich poradni psychologiczno-pedagogicznych wraz z numerami telefonów i godzinami dyżurów jest dostępna tutaj.

Jak dodaje Małgorzata Niewodowska, dyrektorka Specjalistycznej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej dla Dzieci z Niepowodzeniami Edukacyjnymi w Krakowie, ostatni czas jest trudny nie tylko dla uczniów, ale także dla rodziców i opiekunów: Okres zamknięcia szkół to ogromne wyzwanie dla rodziców, którzy pracują jeszcze bardziej ciężko niż dotychczas. Oprócz codziennych obowiązków i spraw zawodowych zapewniają też opiekę i wspomagają swoje dzieci w nauce. To dla wielu z nich nowa sytuacja, gdyż z dnia na dzień musieli stać się ekspertami od matematyki, zajęć plastycznych czy wychowania fizycznego. Jak wszyscy, mają też dodatkowe zmartwienia, obawiają się o zdrowie swoich bliskich, a także o pracę mówi Małgorzata Niewodowska i oprócz kontaktu telefonicznego, zachęca także do zapoznania się z kilkoma poradami przygotowanymi dla osób pozostających w domach”.

Kilka porad na czas pozostania w domach:

  1. Dbajmy o swoje samopoczucie każdy z nas ma indywidualne zasoby i możliwości niesienia pomocy. Jeśli je przekroczymy, sami będziemy czuć bezradność.
  2. Dajmy sobie pomagać czasami, gdy pomoc niesie nam obca osoba, jest nam łatwiej. Jeśli potrzebujemy tej pomocy, dajmy sobie pomóc.
  3. Jasno się komunikujmy zwracajmy uwagę na to, jaki ktoś jest i jakiego go znamy. Nie bierzmy pod uwagę w pierwszej kolejności tego, w jaki sposób się zachowuje.
  4. Pamiętajmy, że każdy z nas ma indywidualne sposoby reakcji na stres jedni łatwo wówczas wpadają w gniew, inni zamykają się w skorupce ślimaka. Taka wiedza pomaga nam zrozumieć bliskich, zamiast ich oceniać.
  5. Dbajmy o zwyczajowe zachowania zamiast upominać dzieci i od nich wymagać, spędźmy z nimi miło czas upieczmy wspólnie ciasto, poukładajmy klocki, obejrzyjmy wspólnie ulubiony film.
  6. Najważniejsze kiedyś ten trudny czas minie , a dzięki niemu możemy stać się bogatsi o nowe myślenie i rozwiązania.

1 kwietnia w ramach Centrum Medycznego UNIMED na ul. Młodej Polski rozpoczął działalność ośrodek środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży, który finansowany jest ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia. Osoby zainteresowane skorzystaniem ze świadczeń ośrodka mogą kontaktować się z rejestracją: tel. 12 415 81 12 , e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Autor: krystian