Policja Kraków: Piękna pogoda kusi krakowian, ale wirus dalej atakuje. Apelujemy o rozwagę i przypominamy, że obostrzenia nadal obowiązują
W ostatnich dniach piękna pogoda wystawiła na próbę silną wolę wielu mieszkańców naszego miasta. Choć słonce i wysokie temperatury zachęcają do wyjazdów, towarzyskich spotkań i spontanicznych wypadów, to niestety walka z koronawirusem nadal trwa. Apelujemy, aby krakowianie, którzy do tej pory zdawali egzamin z odpowiedzialności nadal wytrwale znosili utrudnienia i kierowali się w swoim postępowaniu rozsądkiem. Przypominamy, że wiele obostrzeń nadal pozostaje aktualnych, a policjanci sprawdzają i weryfikują ich przestrzeganie.
Funkcjonariusze codziennie patrolują ulice naszego miasta i zwracają bacznie uwagę na to, czy nie dochodzi do przypadków łamania prawa oraz ignorowania obowiązujących w związku z epidemią koronawirusa restrykcji. Policjanci rozumieją, że dla wszystkich obecna sytuacja jest trudna, dlatego też w pierwszej kolejności przypominają o obostrzeniach, pouczają, a dopiero w ostateczności decydują się na wystawianie mandatów karnych lub kierowanie wniosków o ukaranie do sądu. Niestety w przypadku, kiedy mundurowi mają do czynienia z jawnym, wręcz demonstracyjnym ignorowaniem przepisów lub całkowicie nieodpowiedzialną postawą zmuszeni są do wyciągania surowych konsekwencji.
Pamiętajmy, że walka z koronawirusem to nasza wspólna sprawa, a stawką w niej jest zdrowie nasze i naszych najbliższych. Tylko odpowiedzialne, rozsądne zachowanie i przestrzeganie zasad pozwoli nam na pokonanie niewidzialnego wroga. Bez naszego współdziałania wysiłek personelu medycznego i służb porządkowych może okazać się niewystarczający.
Dlatego też kolejny raz przypominamy o obowiązujących w związku z epidemią obostrzeniach związanych z funkcjonowaniem w przestrzeni publicznej. Wszystkie informacje o aktualnych ograniczeniach można znaleźć na stronie rządowej pod adresem https://www.gov.pl/web/koronawirus/aktualne-zasady-i-ograniczenia.
1. OGRANICZENIA W PRZEMIESZCZANIU SIĘ
2 metry minimalna odległość między pieszymi
Wprowadzamy obowiązek utrzymania co najmniej 2-metrowej odległości między pieszymi.
Wyłączeni z tego obowiązku są:
- rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13. roku życia),
- osoby wspólnie mieszkające lub gospodarujące,
- osoby niepełnosprawne, niemogące się samodzielnie poruszać, osoby z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego i ich opiekunowie.
Obowiązuje do : odwołania.
2. ZAKAZ WYCHODZENIA NA ULICĘ MAŁOLETNICH BEZ OPIEKI DOROSŁEGO
Ograniczenie dotyczy:przebywania osób małoletnich poza domem bez opieki dorosłego
Na czym polega?Dzieci i młodzież nie mogą wyjść z domu bez opieki. Tylko obecność rodzica, opiekuna prawnego lub kogoś dorosłego usprawiedliwia ich obecność na ulicy.
Obowiązuje dzieci i młodzież, które nie ukończyły 13 roku życia:do odwołania
3. OBOWIĄZEK ZASŁANIANIA UST I NOSA W MIEJSCACH PUBLICZNYCH
Obowiązek dotyczy:noszenia maseczek lub innego rodzaju zasłaniania ust i nosa.
Na czym polega?Wszyscy (oprócz kilku wyjątków wymienionych poniżej) mają obowiązek zasłaniania ust i nosa na ulicy, podczas ruchu pieszego, w urzędach, sklepach, miejscach świadczenia usług, zakładach pracy.
Ograniczenie nie dotyczy:
- dzieci do 4 lat,
- osób, które mają problemy z oddychaniem (okazanie orzeczenia lub zaświadczenia nie jest wymagane),
- osób, które same nie mogą założyć lub zdjąć ochrony z twarzy z powodu stanu zdrowia (okazanie orzeczenia lub zaświadczenia nie jest wymagane),
- osób poruszające się samochodem jeżeli pasażerowie mieszkają ze sobą,
- osób poruszające się samochodem jeżeli przebywa tam jedynie kierowca albo kierowca z dzieckiem do lat 4,
- pracowników w zakładach pracy, budynkach użyteczności publicznej i obiektach handlowych.WAŻNE! Osoby, które bezpośrednio obsługują interesantów lub klientów w tych miejscach, mają jednak obowiązek zakrywania ust i nosa!
- kierowców publicznego transportu zbiorowego i przewoźników prywatnych pod warunkiem, że są oddzieleni od pasażerów przesłoną,
- duchownych sprawujących obrzędy religijne,
- rolników wykonujących prace w gospodarstwie,
- żołnierzy Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej i wojsk sojuszniczych, a także funkcjonariuszy Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Służby Wywiadu Wojskowego, wykonujących zadania służbowe,
- osób przebywających w lesie,
- podczas jazdy konnej,
- sędziego, trenera i osoby uprawiającej sport na obiektach sportowych, których działalność zostaje wznowiona (szczegóły w punkcie dot. sportu).
4. ZAKAZ KORZYSTANIA Z PLACÓW ZABAW, OGRODÓW ZOOLOGICZNYCH
Ograniczenie dotyczy:korzystania z ogrodów zoologicznych, placów zabaw, ogrodów jordanowskich (w częściach, gdzie znajdują się plac zabaw lub urządzenia przeznaczone do zabawy dzieci) . Nie można także korzystać na terenach leśnych z miejsc biwakowania, wiat, urządzeń przeznaczonych do zabawy dzieci.
5. KOMUNIKACJA PUBLICZNA
Ograniczenie dotyczy:przejazdów zbiorowym transportem publicznym** .**
Na czym polega?W autobusie, tramwaju lub metrze tylko połowa miejsc siedzących może być zajęta. Najlepiej żeby co drugie miejsce siedzące pozostało puste. Jeśli miejsc siedzących w pojeździe jest 70, to na jego pokładzie może znajdować się maksymalnie 35 osób.
Obowiązuje do : odwołania
Autor: krystian