Wynajem samochodów - co warto wiedzieć

Coraz to więcej kierowców korzysta z usług wynajmowania samochodów podczas wakacji zagranicą jak i podczas wyjazdów do innego miasta. Czasami nasz prywatny samochód po prostu zawiedzie lub nie opłaca się nim jechać na nasze wymarzone wakacje. Co w tym przypadku możemy zrobić? Jeśli chcemy zwiedzić Wawel, warto skusić się na wynajem samochodów Kraków . Dzięki takim wypożyczalniom możemy bez problemu ustalić czas wypożyczenia auta oraz typ samochodu jaki sobie życzymy. Oczywiście to wszystko wpływa na kosztu związane z taką usługą.

Prawdą jest to, że wypożyczalnie samochodów są coraz to tańsze. W tym momencie lepiej jest wypożyczyć samochód na lotnisku, żeby dojechać do hotelu niż jechać komunikacją miejską i płacić za bilety. Szczególnie sprawdza się to w przypadku podróży grupą. Koszt transportu publicznego dla dwóch czy więcej osób będzie znacznie wyższy niż wypożyczenie auta. Warto również wspomnieć o tym, że mamy pełną swobodę, jeżeli chodzi o zapakowanie bagażnika. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę? Przeczytajcie resztę artykułu!

Karta kredytowa

Jeśli wynajmujemy samochód, musimy podać firmie nasz numer karty kredytowej. Dzięki niej, wypożyczalnia będzie mogła pokryć ewentualne szkody. Oznacza to również, że na czas wypożyczenia samochodu zostanie zablokowana kwota nawet w wysokości 1000 Euro. Jest to ważny element, który trzeba brać pod uwagę, ponieważ musimy mieć środki na opłatę za usługę oraz na kaucję. Warto również sprawdzić, czy blokada została zdjęta po wypożyczeniu samochodu bez żadnych potrąceń. Z reguły wypożyczalnie akceptują tylko karty kredytowe. Musi ona również należeć do kierowcy samochodu.

Paliwo

Większość wypożyczalni daje nam auto z pełnym bakiem. Zasada jest taka, że musimy je zwrócić firmie również z pełnym bakiem. Jeżeli więc oddajemy samochód na parkingu na lotnisku czy gdziekolwiek indziej, warto dowiedzieć się, gdzie jest najbliższa stacja benzynowa. Warto również zwrócić uwagę na godzinę, w której oddajemy auto. Jeżeli będzie to godzina 6 rano, to nie wszystkie stacje mogą być otwarte. Ważne jest to, żeby zabezpieczać się przed takimi sytuacjami. W przeciwnym razie, jeżeli samochód nie będzie w pełni zatankowane, wypożyczalnia może ściągnąć nam pieniądze z konta w celu uzupełnienia paliwa. Warto tutaj dodać, że przeliczniki paliwa nie będą na korzyść kierowcy. Dodatkowo możemy również zachować paragon z ostatniego tankowania. Będzie on nam służył za dowód.

Formularz zdawczo-odbiorczy

Jest to kolejna warta zapamiętania rzecz. W momencie, kiedy odbieramy samochód, otrzymujemy taki formularz, gdzie zaznaczone są wszelkie zadrapania oraz wgniecenia. Warto więc obejrzeć również samemu cały samochód i zrobić zdjęcia feralnych miejsc. Pamiętajmy, żeby usterki były dokładne widoczne.

Oddając już samochód, warto poprosić obsługę o zweryfikowanie stanu pojazdu i podpisanie formularzu zwrotu auta. Jeśli jednak nie możemy tego od razu zrobić (firma jest zajęcia, albo nie pracuje w danej godzinie) wrzucamy klucz do specjalnej skrzynki.

Foteliki

Jeżeli zamierzacie wybrać się na podróż z dziećmi, które korzystają jeszcze z fotelika, warto zabrać swoje własne z domu. Jest to o tyle ważne, ponieważ foteliki pożyczone od firmy generują duże koszty (szczególnie zagranicą). Poza granicami Polski możemy zapłacić za fotelik około 60 euro! Wypożyczalnie chętnie zarabiają na takich drobnych, ale ważnych dodatkach.

Ubezpieczenie

Jeżeli podczas wakacji chcemy spać spokojnie to warto rozważyć opcję ubezpieczenia. Pozwoli nam to zabezpieczyć się w przypadku kradzieży czy wypadku. Pamiętajmy jednak, że wypożyczalnie nie są powiązane z firmami ubezpieczeniowymi. Warto więc załatwić sobie w razie konieczności samochód zastępczy z oc sprawcy allianz. Pozwoli nam to zdobyć zastępczy samochód na czas naprawy tego uszkodzonego.