UM Kraków: Małopolska będzie bardziej eko - Faktykrakowa.pl
Województwo Małopolskie występuje do Komisji Europejskiej z wnioskiem na realizację nowego projektu zintegrowanego LIFE EKOMALOPOLSKA Wdrażanie Regionalnego Planu Działań dla Klimatu i Energii”, który ma na celu promocję wykorzystania odnawialnych źródeł energii, poprawę efektywności energetycznej oraz realizację unijnych celów w zakresie ochrony klimatu. W poniedziałek, 2 marca o godz. 11.00 w Auli Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie porozumienie o współpracy podpiszą władze województwa małopolskiego oraz przyszli współbeneficjenci i partnerzy Projektu.
Celem projektu zintegrowanego LIFE EKOMALOPOLSKA będzie realizacja działań określonych w Regionalnym Planie Działań dla Klimatu i Energii. To przede wszystkim dążenie do osiągnięcia unijnych celów polityki klimatycznej w zakresie redukcji emisji gazów cieplarnianych poprzez wzrost wykorzystania odnawialnych źródeł energii i poprawę efektywności energetycznej.
Partnerami nowego Projektu LIFE będą: Ministerstwo Rozwoju, Województwo Śląskie, Akademia Górniczo-Hutnicza, Europejskie Centrum Czystego Powietrza oraz 3 miasta na prawach powiatów (Kraków, Tarnów, Nowy Sącz) oraz 18 powiatów: bocheński, brzeski, chrzanowski, dąbrowski, gorlicki, krakowski, limanowski, miechowski, myślenicki, nowotarski, nowosądecki, olkuski, oświęcimski, proszowicki, suski, tarnowski, wadowicki, wielicki. Partnerem zagranicznym projektu będzie The Brandenburg Technical University in Cottbus.
W przypadku pozytywnej decyzji Komisji Europejskiej, realizacja projektu zintegrowanego LIFE EKOMALOPOLSKA, rozpocznie się w styczniu 2021 roku, a zakończy w grudniu 2030 roku.
Województwo małopolskie już obecnie realizuje jeden projekt zintegrowany LIFE Wdrażanie Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego Małopolska w zdrowej atmosferze”. Projekt jest wdrażany od października 2015 r. Jest to jak dotąd jedyny w Polsce projekt zintegrowany LIFE. Łączna wartość projektu to 17 mln EUR. Jego celem jest integracja działań w zakresie poprawy jakości powietrza, aby w pełni wdrożyć wymagania Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego. Projekt realizowany jest we współpracy z 67 partnerami, w tym 62 gminami z obszaru Małopolski.
Autor: krystian