Najpopularniejsze wiadomości, fakty i informacje dla miasta Kraków

Zapewne wielu z nas przekonało się o tym, jak ciężkie jest rzucanie palenia. Szczególnie dotyczy to osób, które przez wiele lat regularnie spalają paczkę, dwie dziennie. Dlaczego jest to tak trudne zadanie prawie dla każdego palacza? Wszystkiego dowiesz się w tym właśnie artykule.

Nikotyna uzależnia

Nie od dziś wiadomo, że nikotyna jest środkiem silnie uzależniającym. Nic więc dziwnego, że po odstawieniu papierosów organizm domaga się nowej dawki nikotyny, a my tej pokusie bardzo często właśnie ulegamy. Ale to nie wszystko. W papierosach znajduje się ponad 4000 szkodliwych związków, a ponad 40 z nich jest rakotwórczych. Ponadto, poza nikotyną, wiele z nich jest również uzależniających. Dlatego właśnie tak ciężko jest odstawić papierosy na dobre.

Zespół odstawienny

Przy rzucaniu palenia praktycznie zawsze możemy spodziewać się występowania zespołu odstawiennego. Czym on jest? Jest to inaczej abstynencja nikotynowa, która charakteryzuje się objawami zarówno psychicznymi jak i fizycznymi. Organizm zaczyna oczyszczać się ze szkodliwych substancji, dlatego pojawia się kaszel palacza i drapanie w gardle. Nie jest to jednak nic szkodliwego dla naszego zdrowia, dlatego nie powinniśmy się tym przejmować. Poza tym pojawiać się mogą bóle i zawroty głowy.

 Dlaczego rzucanie palenia jest takie ciężkie

Do tego dochodzą znacznie gorsze objawy psychiczne zespołu odstawiennego. Pojawiają się problemy z koncentracją i bezsennością. Człowiek rzucający papierosy staje się nerwowy, drażliwy i nawet agresywny. Huśtawki nastrojów to jak najbardziej codzienność dla osoby zmagającej się z tym nałogiem. Nic więc dziwnego, że tak ciężko jest nam rzucić ten zgubny nałóg. Jeżeli planujesz rzucić palenie, musisz pogodzić się z tymi następstwami. Najtrudniej jest przez pierwszy tydzień!

Okoliczności

Bardzo często w rzucaniu palenia przeszkadzają nam niesprzyjające okoliczności. Bardzo często palimy w pracy na przerwach, domu czy na spacerze w parku. Jeżeli rzucamy palenie to każda wykonywana czynność czy otoczenia zaczyna przypominać nam o papierosie. Przez to bardzo często ulegamy, gdyż organizm zaczyna coraz bardziej domagać się nikotyny. Nie inaczej jest w przypadku, gdy obracamy się w towarzystwie palaczy. Przebywanie w takim otoczeniu jak najbardziej w niczym na nie pomoże. Jeżeli naprawdę planujesz rzucić palenie to koniecznie musisz zaplanować przynajmniej swój pierwszy tydzień. Jeżeli to możliwe to koniecznie weź urlop w pracy. Wolny czas zaplanuj tak, aby jak najmniej przypominał Ci o nawyku palenia. Najlepiej, aby był to czas spędzony aktywnie. Wówczas Twój mózg będzie zajęty czymś innym i nie będziesz cały czas myślał o paleniu. Jeżeli palisz w mieszkaniu czy domu to koniecznie zrób małe przemeblowanie. Wtedy umeblowanie również nie będzie Ci przypominało o okolicznościach w jakich paliłeś uprzednio papierosy. W poradzeniu sobie z problemem palenia z całą pewnością pomoże Ci Nicorix.

Właśnie głównie z tych względów tak ciężko jest nam rzucić papierosy. Jeżeli na poważnie planujesz rzucić palenie to koniecznie odpowiednio to zaplanuj. Wówczas z pewnością przybliżysz się do upragnionego sukcesu.