Nie ocenia się książki po okładce, ale czy na pewno? Muzeum Krakowa zaprasza na wernisaż wystawy pt. „Pochwała książki. Robert Jahoda – rzemieślnik i artysta”, której bohaterem jest mistrz introligatorski Robert Jahoda. Wydarzenie odbędzie się w środę, 20 listopada, o godz. 17.00 w kamienicy Hipolitów na placu Mariackim 3.

„Pochwała książki” – wernisaż w kamienicy Hipolitów
Fot. Muzeum Krakowa / materiały prasowe

Żyjący w latach 1862-1947 Jahoda był jednym z najwybitniejszych polskich introligatorów.  Swój zakład prowadził w Krakowie nieprzerwanie przez 60 lat – od 1887 r. aż do śmierci.

Wystawa w kamienicy Hipolitów to opowieść o wspaniałym człowieku i o jego miłości do książek. Jego pasja, chęć nauki i poszerzania horyzontów, dążenie do doskonałości formy i treści w tym, co robił, uczyniły z niego jednego z najwybitniejszych mistrzów wśród introligatorów. W Krakowie znał go każdy miłośnik książki.

Czas, kiedy Kraków szczyci się tytułem Miasta Literatury UNESCO, jest doskonałym momentem na pochwalenie się muzealnymi artefaktami i zapoznanie z nimi szerokiej grupy odbiorców. W zbiorach i użytkowaniu Muzeum Krakowa znajduje się około czterech tysięcy muzealiów związanych w większości z Robertem Jahodą i działalnością jego zakładu introligatorskiego z lat 1887-1947.

Na szczególną uwagę zasługują projekty opraw książkowych, dyplomów i tek adresowych wykonanych przez uznanych artystów jak: J. Kossak, H. Uziembło, J. Bukowski, S. Fabijański, W. Tetmajer, J. Gumowski, H. Starzyński, czy Z. Jahodzianka.

Wystawa jest również opowieścią o Krakowie, nie tylko poprzez przedstawienie działalności zawodowej Roberta Jahody, ale również jego życia osobistego i rodzinnego. Jest to opowieść o ludziach i instytucjach, z którymi mistrz pracował i współpracował i z którymi dzielił swoją miłość do książek. Poprzez pokazanie drogi zawodowej Jahody możemy obserwować jego przemianę z rzemieślnika w artystę cenionego i poważanego w Krakowie, w Polsce i poza granicami kraju.