Nie wszyscy pamiętają, że w tramwajach nie można pić alkoholu i że przeszkadza to innym osobom. Przypomnieli o tym strażnicy miejscy, którzy wspólnie z inspektorami ruchu MPK pilnowali bezpieczeństwa pasażerów komunikacji miejskiej w tramwajach nocnych linii w nocy z 15 na 16 listopada. Aż 32 osoby zostało właśnie za to upomnianych (20 mandatów, pięć wniosków do sądu i siedem pouczeń). 

Akcja „Bezpieczny powrót” w nocnych tramwajach
Fot. MPK SA w Krakowie

Przypominać także trzeba było o tym, że w tramwajach nie można wykrzykiwać wulgaryzmów (dwa mandaty, cztery pouczenia) i śmiecić (dwa mandaty i jedno pouczenie). Dodatkowo strażnicy miejscy poruszający się radiowozami w pobliżu tramwajów sprawdzali, czy wszyscy kierowcy stosują się do znaków i przepisów ruchu drogowego. Niestety sześciu kierowców złamało te przepisy.

W akcji brali udział także kontrolerzy biletów, którzy sprawdzali czy pasażerowie nocnej komunikacji pamiętają o zakupie biletu. I znów były takie osoby, które sobie o tym zupełnie zapomniały. Tym razem bez biletu komunikacją miejską próbowało podróżować 48 gapowiczów.

Działania w nocnych tramach to element akcji „Bezpieczny powrót”, w ramach której inspektorzy ruchu MPK jadąc w swoich cywilnych ubraniach zwracają uwagę na wszystkie zachowania, które mogły przeszkadzać współpasażerom, a więc m.in. na osoby palące papierosy, pijące alkohol, śmiecące oraz agresywne i wulgarne.