Najpopularniejsze wiadomości, fakty i informacje dla miasta Kraków

Uroczystym nadaniem ulicy imienia insp. Marka Woźniczki oraz konferencją w sali Obrad Rady Miasta Krakowa zakończyły się obchody 100. rocznicy powołania Policji Państwowej. Na zaproszenie Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie Krzysztofa Pobuta w wydarzeniu wziął udział prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Konferencja na zakończenie jubileuszu policji
Fot. Bogusław Świerzowski / krakow.pl

– Ten rok jest specyficzny, bo dokładnie 100 lat temu powstawały wszystkie instytucje państwowe. Gdy odradzała się niepodległość trzeba było zapewnić w Polsce bezpieczeństwo i porządek. To było jedno z fundamentalnych zadań zapisanych w uchwalonej 24 lipca 1919 r. ustawie. Dziś ponad 70 proc. mieszkańców Krakowa darzy tę formację zaufaniem. Ponad 80 proc. krakowian uważa, że Kraków jest miastem bezpiecznym, a ponad 90 proc. tak ocenia dzielnicę, którą zamieszkuje. Współpraca między miastem a policją układa się bardzo dobrze i mam nadzieję, że tak będzie także w przyszłości – powiedział prezydent Jacek Majchrowski.

Zgromadzeni w sali Obrad uczestnicy konferencji wysłuchali prelekcji naukowców i praktyków m.in. na temat odpowiedzialności policji, wulgaryzmów i słów agresji w języku polskim, blasków i cieni współpracy prokuratury z policją, początków PR w policji czy polskiej policji za granicą.

Przed konferencją na Ruczaju odbyła się uroczystość nadania imienia insp. Marka Woźniczki przecznicy ulicy Mochnaniec. Patron ulicy to wieloletni Komendant Miejski Policji w Krakowie, a następnie zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie, który zmarł w 2015 r.


Z wnioskiem o nazwanie przecznicy imieniem insp. Marka Woźniczki wystąpił Zarząd Stowarzyszenia Prewencji Kryminalnej poparty m.in. przez Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie, Komendanta Miejskiej Policji w Krakowie oraz innych organizacji policyjnych. Także Rada Dzielnicy VIII Dębniki, w której jest położona ulica zaopiniowała pozytywnie tę nazwę, a wniosek uzyskał akceptację Zespołu ds. Nazewnictwa Komisji Kultury i Ochrony Zabytków Rady Miasta Krakowa.

Przy ul. insp. Marka Woźniczki powstanie nowa siedziba Komisariatu Policji V. Obecna znajduje się przy ul. Jana Zamoyskiego 20-22, ale jest w bardzo złym stanie technicznym. Trzykondygnacyjny budynek będzie miał ponad 4 tys. m kw. powierzchni i pomieści 180 osób. Inwestycja jest już na etapie zatwierdzonego projektu budowlanego i ważnego pozwolenia na realizację robót budowlanych. Wykonawca zostanie wybrany w przetargu.