W czwartek, 17 października ponownie zostały otwarte dla odwiedzających zabytkowe wnętrza dawnej kawiarni w księgarni przy Rynku Głównym 23. To wyjątkowe miejsce, dobrze znane mieszkańcom Krakowa, z tradycjami handlu książką sięgającymi 1610 roku. Nowy gospodarz miejsca – sieć Empik – zachowała dawny układ księgarni z salami imienia krakowskich noblistów – Wisławy Szymborskiej i Czesława Miłosza. Miejsce pomieści czytelnię i przestrzeń dla spotkań literackich.

Sale Szymborskiej i Miłosza wracają do księgarni przy Rynku
Fot. Jan Graczyński

„Katedra książki” – tak miał wyrazić się niegdyś o księgarni przy Rynku Głównym 23 Carlos Fuentes podczas wizyty w Krakowie. W dawnym lokalu po księgarni Gebethnera i Wolffa od dwóch lat działa sieć Empik, która specjalnie dla tego adresu wdrożyła nowy koncept księgarni narracyjnej. Przestrzeń księgarni to nie tylko nowe wnętrza i ich aranżacja. Szczególnie zwracają uwagę stworzone przez Tymka Jezierskiego 30-metrowe murale przedstawiające ponad 30 autorów i autorek związanych z Krakowem i żyjących tu od czasów powstania księgarni w 1610 roku aż do czasów współczesnych, pokazujących w ten sposób Kraków – pierwsze polskie Miasto Literatury UNESCO – jako kluczowe miejsce na mapie polskiej kultury literackiej. Projektanci zachowali wcześniejszy układ miejsca z salami mieszczącymi pamiątki po krakowskich noblistach, Wisławie Szymborskiej i Czesławie Miłoszu. Pojawiły się również panele informacyjne opowiadające o historii miejsca. Projekt wnętrza księgarni przygotowała pracownia architektoniczna Jana Strumiłło.

Weekend otwarcia nowych przestrzeni księgarni (od 18 do 20 października) inauguruje intensywny program wydarzeń kulturalnych. W najbliższym czasie księgarnia będzie centrum licznych spotkań autorskich, premier i występów artystycznych, kontynuując długoletnie tradycje literackie tego miejsca. Przed laty gościli tu na spotkaniach m.in. Jaume Cabré, Clive Cussler, Norman Davies, Michael Houellebecq, William Wharton, a z polskich autorów: Ryszard Kapuściński, Sławomir Mrożek, Jerzy Pilch, Andrzej Sapkowski czy Andrzej Stasiuk.