Najpopularniejsze wiadomości, fakty i informacje dla miasta Kraków

60 wydarzeń, 50 instytucji, spotkania z twórcami i konkursy – trwa 9. edycja Nocy Poezji, która rozpoczęła się w piątek, 11 października. Myślą przewodnią wydarzenia będą słowa Edwarda Stachury „Dla wszystkich starczy miejsca. Pod wielkim dachem nieba”.

60 wydarzeń podczas Nocy Poezji
Fot. Urząd Miasta Krakowa

W tym roku przygotowano ponad 60 wydarzeń, wśród nich znalazły się m.in.: spotkania autorskie i spotkania z książką, pojedynki poetyckie (w tym spotkanie z poezją miganą), warsztaty poetyckie (w tym adresowane specjalnie do dzieci), wykłady, czytanie performatywne, happeningi, hyde park, slam poetycki i open mic, eksperymenty literackie z wykorzystaniem nowych mediów, spacery, wystawy plakatów promujących wydarzenia literackie i ekslibrisy, poetyckie spektakle teatralne i koncerty, premierowe projekcje filmów dokumentalnych o poetach krakowskich. W prace nad programem włączyło się ponad 50 podmiotów (organizacje pozarządowe, instytucje kultury, zarządzający miejscami).

Tegoroczne święto poezji rozpoczęło się wyjątkowo w piątek, 11 października, spotkaniem pt. „Kartki na wodzie”, poświęconym Leszkowi Aleksandrowi Moczulskiemu, które poprowadził Bronisław Maj. W sali obrad w krakowskim magistracie wiersze Leszka A. Moczulskiego oraz własne czytali m. in. Urszula Honek, Józef Baran, Jerzy Gizella, Ryszard Krynicki, Krzysztof Lisowski, Mateusz Moczulski, Jan Polkowski, Adam Ziemianin.

W tym samym dniu odbył się mobilny konkurs-happening adresowany do mieszkańców Krakowa pod hasłem Poetycki Hyde Park – „Czyj to wiersz?”, który przygotowała Fundacja „Zawsze Warto” we współpracy z Fundacją Wisławy Szymborskiej. Kilka tysięcy wydrukowanych kolorowych kart z poezją najznakomitszych autorów trafiło do mieszkańców Krakowa w największych „centrach przesiadkowych” („Teatr Słowackiego”, „Stary Kleparz”, „Teatr Bagatela” oraz „Poczta Główna”).

Noc Poezji to m.in. noc debiutów poetyckich. 12 października zapraszamy na spotkanie z Idą Sieciechowicz – laureatką Nagrody Głównej Konkursu na Książkowy Debiut Poetycki im. Anny Świrszczyńskiej, które odbędzie się w Klubie Pod Jaszczurami. Każdy z uczestników nieodpłatnie otrzyma wydany przez Miasto Kraków i Wydawnictwo Universitas tom poezji autorki: „Soundtrack do nagłośnionych wnętrz”.

W tym samym miejscu odbędzie się także spotkanie z Justyną Tomską i Wojciechem Kobusem, poetami wyróżnionymi w Konkursie na Książkowy Debiut Poetycki im. Anny Świrszczyńskiej 2019. Promocję debiutanckiej książki „Robodramy w zieleniakach” Patryka Kosendy przygotowała Fundacja Korporacja Ha!art, zaś Fundacja Kontent premierę debiutanckiego tomu poetyckiego Piotra Jemioło „Nekrotrip” w ramach Kontentowej Nocy Poezji.

W tym roku mija 50 lat od śmierci Tadeusza Peipera (1891-1969), poety, krytyka i teoretyka literatury, twórcy programu Awangardy Krakowskiej, założyciela i redaktora pisma międzywojennej awangardy polskiej „Zwrotnica”. Z tej okazji twórczość i osoba Peipera zostaną przywołane w kilku projektach. Stowarzyszenie PODGORZE.PL zaprasza na „Peiperowską podgórską noc poezji”, w ramach której, podczas plenerowego wykładu performatywnego „Na prostokącie z betonu – rzecz o Tadeuszu Peiperze”, zostaną przypomniane fragmenty twórczości Peipera oraz sama koncepcja Awangardy Krakowskiej – postawione zostaną pytania, czy możliwy jest „układ rozkwitania”?

Na podwórku „Zajazdu Pod Jeleniem”, domu, w którym w dzieciństwie mieszkał przyszły poeta (Rynek Podgórski 12) zaprezentowany zostanie projekt tablicy upamiętniającej Tadeusza Peipera, której autorem jest Jacek Dudek. Projekt został wyłoniony w konkursie zorganizowanym przez Miasto Kraków i Akademię Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie.

Centrum Kultury Podgórza zaprasza m.in. na happening poetycki w salach dawnej szkoły powszechnej, do której uczęszczał Tadeusz Peiper. W przestrzeni dawnych klas przygotowane zostaną inscenizowane „lekcje” z poezją Peipera oraz poetów z kręgu Awangardy Krakowskiej (Tadeusz Peiper – „Burmistrz marzeń niezamieszkanych”). Z myślą poetycką Tadeusza Peipera przedstawioną w formie szczególnego awangardowego koncertu z udziałem robotów, przetworzonych dźwięków miasta i maszyn pod hasłem „Maszyny mruczą i śpiewają światłem dźwięków” można będzie zapoznać się także w Synagodze Wysokiej.

Cykl atrakcyjnych wydarzeń pod wspólnym hasłem „Box Poetica” przygotowało Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki. W ramach projektu „Ławica” z fragmentów ulicznej poezji, jej różnych form – głęboko przemyślanych haseł oraz spontanicznych i emocjonalnych wyznań, zostaną wyłowione te dzieła, które ułożą się w formę poetyckiego strumienia, głosu teraźniejszości, znaku czasu. Ów strumień zostanie zaprezentowany w formie świetlnego słupa danych, wpadającego do ruin XVI-wiecznej baszty. W nim „płynąć” będą zebrane dzieła, zapętlonej wizualizacji przy użyciu projektorów.

W 2019 roku mija 110 rocznica urodzin Anny Świrszczyńskiej (1909-1984). Na scenie Teatru Zależnego Politechniki Krakowskiej można będzie obejrzeć spektakl autorski Ziuty Zającówny, powstały w oparciu o teksty Anny Świrszczyńskiej „Misterium piętnastowiecznego” i jednoaktówki „Człowiek i gwiazdy”. Żaden z tekstów nie miał swojej scenicznej premiery („Theatrum Mundi” Anny Świrszczyńskiej). Z kolei na Scenie Staromiejskiego Centrum Kultury Młodzieży odbędzie się premiera spektaklu dla dzieci „Ananas” przygotowanego przez Teatr Uszyty na podstawie książki Anny Świrszczyńskiej „Cudowna broda szacha”.

Rodzinne spotkanie z poezją pod hasłem „Gdzie się ukryły wiersze Tuwima?” przygotowała Biblioteka Kraków. Uczestnicy zostaną zabrani w podróż „lokomotywą poetycką" ze Stacji Kraków do Stacji Biblioteka Kraków. Zadaniem uczestników będzie odnalezienie hasła-klucza, które upoważni do podróży. Pociąg wyruszy z placu Jana Nowaka-Jeziorańskiego, zatrzyma się na kilku stacjach. Na końcowej stacji na uczestników będzie czekał przybyły z Łodzi Julian Tuwim.

Atrakcyjną ofertę dla dzieci przygotowało Stowarzyszenie Eksit („Milion znaczeń w jednym wierszu – dziecięce oswajanie poezji i świata”, a także Krakowskie Forum Kultury (Integracyjny Klub Kultury Olsza, „Poezja kwiatków. Spotkanie literacko-edukacyjne dla dzieci”).

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zaprasza na spotkanie z poezją Kory (Olgi Sipowicz; „Krakowski spleen i inne wiersze”). Zaprezentowane zostaną wiersze z jej pierwszego tomu „Krakowski spleen”, teksty ze zbioru „Stoję, czuję się świetnie” oraz utwory dotąd nieopublikowane. Pierwsza część spotkania przyjmie formę wielogłosu literackiego i będzie konfrontacją języków poetyckich Kory i Kamila Sipowicza, druga zaś rozmową na temat wierszy Kory i jej miłości do poezji m.in. Mirona Białoszewskiego, Bolesława Leśmiana, Wisławy Szymborskiej i Octavio Paza.

Ciekawą ofertę przygotowały także Fundacja Zawsze Warto (Poetycki Hyde Park), Stowarzyszenie Pisarzy Polski (Konkurs jednego wiersza), Krakowskie Biuro Festiwalowe (Czeska Noc Poezji), Teatr Barakah (Chochla literacka „Wiadomości Literackie: wydanie specjalne”) i Fundacja Loch Camelot („Portret Doskonale Uniwersalny”). W wielu miejscach można będzie zaprezentować własną twórczość a nawet powalczyć o nagrodę.

Noc Poezji zakończy się 13 października o godz. 12.00 spotkaniem w Krakowskim Salonie Poezji, gdzie prezentowane będą wiersze wielkich poetów XX i XXI wieku, którzy nie dostali Nagrody Nobla (foyer Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie, pl. św. Ducha 1).

To tylko wybrane propozycje z programu tegorocznej edycji Nocy Poezji. Na wszystkie wydarzenia wstęp jest bezpłatny. Na niektóre z wydarzeń obowiązują wcześniejsze zapisy (za względu na ograniczoną przestrzenią liczbę miejsc). Szczegółowy program na stronie internetowej krakowskienoce.pl.