UM Kraków: Pasmo berlińskie na Festiwalu Conrada
Jedno z największych centrów kulturalnych ówczesnego świata, pełne ludzi cieszących się życiem, artystów, pisarzy i wielkich architektów, którzy nie przeczuwali kryzysu i wielkiej tragedii. Berlin lat 20. XX wieku to temat Pasma berlińskiego projektu pod hasłem Berlin międzywojnia. Preludium do katastrofy” w ramach Festiwalu Conrada. Krakowskie Biuro Festiwalowe zaprasza do dyskusji, udziału w filmowych i serialowych pokazach, a także odwiedzenia wystawy, by odpowiedzieć na pytanie, czy czasy tak odległe można porównywać z obecnymi.
Fot. Krakowskie Biuro Festiwalowe
Instalacja Gabinet / Das Kabinett” stanowi preludium do rozmowy o Berlinie lat 20. XX wieku. W Muzeum Inżynierii Miejskiej od 20 października będzie można zobaczyć multimedialny performans z pierwszym w Polsce filmem wolumetrycznym z Arkadiuszem Jakubikiem i Jakubem Gierszałem w rolach głównych. Umożliwi on widzom wkroczenie w trójwymiarową przestrzeń filmu, swobodne podążanie za fabułą oraz spotkanie postaci, które nie są zaprojektowane komputerowo, lecz odgrywane przez aktorów z wykorzystaniem metody 3D Human Body Reconstruction. Instalacja jest inspirowana filmem Gabinet doktora Caligari, który miał swoją premierę w Berlinie w 1920 roku. Obraz w reżyserii Roberta Wienego to Gesamtkunstwerk w stylu ekspresjonistycznym, łączący w doskonały sposób film ze sztukami wizualnymi: malarstwem, grafiką i scenografią.
Czy dziś można sprawdzić, jak w poprzednim stuleciu wyglądało życie berlińczyków? Wystarczy obejrzeć serial Babylon Berlin”, którego akcja rozpoczyna się w 1929 roku. Europa ledwo otrząsnęła się po I wojnie światowej, niebawem Hitler dojdzie do władzy i rozgorzeje kolejny zbrojny konflikt. Zanim to jednak nastąpi, Berlin bawi się, tańczy, pije, otwiera domy publiczne i zaspokaja swoje perwersyjne żądze. Pierwszy sezon serialu na podstawie powieści kryminalnej Volkera Kutschera w reżyserii Toma Tykwera, Hendrika Handloegtena i Achima von Borriesa zobaczymy 24 października w Muzeum Inżynierii Miejskiej.
Dzień później czekają na nas w Pałacu Czeczotka kolejne ważne spotkania. O Uciekinierach”, czyli Walterze Benjaminie, Ulrichu Alexandrze Boschwitzu i Else Lasker-Schüler, którzy podobnie jak wielu innych zmuszeni zostali do emigracji z powodu żydowskiego pochodzenia, opowiedzą Aleksandra Bednarowska, Kerstin Decker i Holger Teschke. Niezwykle interesująco zapowiada się spotkanie Jana Balbierza i Michaela Maara zatytułowane Lolita w Berlinie”. Skandal, który towarzyszył publikacji Lolity”, przyniósł Vladimirowi Nabokovowi światowy rozgłos. Niewiele jest utworów, które doczekały się aż tylu komentarzy!
W sobotę Iwona Luba zaprosi Achima von Borriesa, Arnego Jyscha i Annę Kierejewską do dyskusji Berlin/Babylon”, o mieście krzyżujących się i oddziałujących na siebie różnych tradycji myślenia, a także o pisarzach, artystach i architektach wspólnie zaangażowanych w zmianę przestrzeni miejskiej oraz emigrantach, którzy szukają w Berlinie schronienia. Na to spotkanie również zapraszamy do Pałacu Czeczotka.
Pasmo berlińskie w niedzielę zakończy pokaz filmów w Muzeum Inżynierii Miejskiej: Symfonia wielkiego miasta” w reżyserii Waltera Ruttmana z 1927 oraz inspirowanego nim portretu niemieckiej stolicy z 2002 roku Thomasa Schadta. Jego film nosi ten sam tytuł co przedwojenny, awangardowy dokument. Oba, pełne dynamiki obrazy oddają niespokojny rytm powszedniego dnia wielkiej metropolii od wczesnego ranka do późnej nocy.
Szczegółowy program na: conradfestival.pl
Ostatnie Artykuły

Przystanek Mistrzejowice 03 wraca na stałe miejsce. Linia 482 odzyska pełne połączenie

Rekordowa waloryzacja kontraktów drogowych. 2 miliardy złotych trafi do firm budowlanych

Nowa trasa rowerowa na Sławka. Od poniedziałku zwężenia i zmiany dla kierowców

Kraków szuka filmowców. Nagroda? Realizacja własnego scenariusza pod okiem profesjonalistów

Pięć młodych tandemsów dostanie szansę, o jakiej marzy każdy artysta - Małopolska Baza Twórcza ogłasza wyniki

Gdzie kupić w Krakowie produkty marki Thule?

Bezpłatny postój w centrum Krakowa w Boże Ciało. Kto jeszcze nie płaci za parkowanie?

5 milionów złotych na szkolne pracownie. Kraków po raz pierwszy wspiera też gabinety specjalistyczne

Krakowskie Wodociągi z Grand Prix. Nagroda za pawilon i 125 lat pracy dla miasta

Objazdy autobusów w Rząsce podczas procesji Bożego Ciała

Zamknięcie postoju dorożek na Rynku Głównym. Smoki przejmą plac

Smoki zawładną Krakowem. KMK szykuje dodatkowe tramwaje i autobusy

Drewniana lokomotywa i ścieżka sensoryczna. Nowy plac zabaw na Skarbińskiego zaprasza dzieci

Sztuka wdrażania dostępności - szkolenie dla małych instytucji kultury w Krakowie
Przydatne dane teleadresowe
- Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta - kontakt, kluby, zajęcia
- Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna Nr 4 im. Janusza Korczaka w Krakowie - kontakt, rejestracja, oferta pomocy
- Zarząd Zlewni w Krakowie - kontakt, adres i zasięg działania
- Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy dla Niesłyszących im. Janusza Korczaka w Krakowie - kontakt, godziny, informacje
- Centrum Młodzieży im. dr. Henryka Jordana w Krakowie - zajęcia, zapisy, kontakt
- Szpital Uniwersytecki w Krakowie - kontakt, rejestracja, oddziały i poradnie
