UM Kraków: Za nami święto dyni na alei Róż

2 min czytania

Za nami VIII edycja Festiwalu Zaklęte w Dyni podczas którego można było podziwiać dyniowe rzeźby i najpiękniejsze okazy warzyw uprawianych na obrzeżach Krakowa, skosztować dyniowych potraw, wziąć udział w warsztatach i zabawach, przygotowanych przez kluby Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta oraz otrzymać bezpłatną książkę i mapę przygód nowego nowohuckiego bohatera Pana Dyni.

Fot. Bogusław Świerzowski / krakow.pl

W tym roku organizatorzy przyszykowali dla krakowian między innymi warsztaty carvingowe, których uczestnicy poznali tajniki fantazyjnego ozdabiania potraw, krzyżówkę XXL Rusz dyńką”, warsztaty teatralne Dynia ze spalonego teatru” oraz liczne animacje i zajęcia plastyczne dla dzieci oraz dorosłych. Cyrkowcy z Klubu 303 nauczyli chętnych chodzić na linie i szczudłach oraz pomogli spróbować swoich sił w sztuce żonglerki. Na scenie zaprezentował się zespół baletowy Gaduły, a do wspólnej zabawy zaprosili instruktorzy fitness.

Na stanowiskach klubowych mieszkańcy Krakowa i goście poznali różne zastosowania dyni, nie tylko jako składnika spożywczego, ale przede wszystkim jako materiału twórczego. Pośrodku festiwalowej przestrzeni prezentowane były prace zgłoszone do konkursu plastycznego Dynia pełna energii, a przy scenie konkursu hodowlanego Dynia jaka jest, każdy widzi.

Wyjątkowym gościem tegorocznej edycji Festiwalu był Pan Dynia. To nowy nowohucki bohater bajek dla dzieci, wymyślony przez członków Stowarzyszenia Przyjaciół Nowej Huty. W czasie trwania imprezy rozdawana była książka z jego przygodami oraz mapa przygód i naklejki z wizerunkiem sympatycznej postaci. Podczas promocji wydawnictwa rozstrzygnięte zostały konkursy, ogłoszone w związku z realizacją projektu Podróże po Nowej Hucie z Panem Dynią” plastyczny Portret Pana Dyni oraz fotograficzny Dynia podróżnik, co się w kadrze nie mieści.

Organizatorami VIII Festiwalu Zaklęte w Dyni są Stowarzyszenie Przyjaciół Nowej Huty i Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta. Podczas wydarzenia będzie można zapoznać się z ofertą kulturalno-oświatową 13 klubów Ośrodka Kultury dla dzieci, dorosłych i seniorów na nowy rok szkolny.

Tradycja dyni w Nowej Hucie to nie tylko coroczny Festiwal. Dynie uprawiane są w nowohuckim osiedlu Branice od wielu lat. To właśnie tam odbywały się pierwsze edycje festiwalu, który z czasem zawędrował do alei Róż. Rosnąca popularność dyni w Polsce motywuje do jeszcze szerszego prezentowania właściwości i rodzajów zastosowania warzywa.

Więcej informacji na stronie: zakletewdyni.pl

Autor: krystian