Poradnik montażu sedesu kompaktowego

Jednym z najpopularniejszych modeli WC jest sedes kompaktowy. Kiedy zdecydować się na takie rozwiązanie, jakie są jego zalety oraz w jaki sposób samodzielnie zamontować sedes kompaktowy?

Sedesy kompaktowe - zalety 

Kompakt WC składa się z muszli sedesowej oraz zbiornika na wodę. Główną zaletą tego rozwiązania jest niewielki koszt zakupu i montażu tego urządzenia sanitarnego. Sedes kompaktowy jest również uniwersalnym elementem wyposażenia łazienki, który pasuje zarówno do nowoczesnego, jak i klasycznego wystroju. Wyróżnia się kompakty z odpływem pionowym, poziomym oraz pasującym do obu rodzajów odpływów. 

Narzędzia i elementy montażowe do sedesu kompaktowego 

Montaż sedesu ​kompaktowego wymaga przygotowanie narzędzi, takich jak: wiertarka, piła, miarka, poziomica, silikon, klucz, śrubokręt i ołówek. W standardowym zestawie WC kompakt znajduje się miska, zbiornik, zestaw montażowy do zbiornika, zestaw kątowy do instalacji miski do podłogi oraz uszczelka do połączenia miski ze zbiornikiem. 

Jeśli spłuczka jest w częściach, należy ją złożyć - zazwyczaj składa się ona z mechanizmu spłukującego, zaworu napełniającego, śrub montażowych, przycisku spłuczki oraz różnego rodzaju uszczelek i zaślepek. Każde urządzenie sanitarne może różnić się sposobem montażu, dlatego w przypadku składania poszczególnych elementów należy korzystać z instrukcji od producenta. 

Połączenie miski WC ze zbiornikiem 

Po złożeniu i zainstalowaniu w zbiorniku spłuczki należy połączyć miskę ze zbiornikiem. Najpierw należy dokładnie przykręcić nakrętkę lub uszczelkę na dole zbiornika, żeby konstrukcja nie przepuszczała wody. W otworze w misce również powinna znaleźć się uszczelka. Zbiornik nakłada się na miskę oraz instaluje się śruby. 

Zestaw z tymi elementami mocującymi zazwyczaj obejmuje śruby, plastikowe lub gumowe podkładki oraz nakrętki. Przy użyciu klucza można dokręcić elementy do lekkiego oporu. Precyzyjne połączenie zbiornika z miską zazwyczaj zapewniają motylkowe nakrętki. Należy przykręcić je równomiernie, żeby konstrukcja była stabilna i odpowiednio przylegała do miski.

Montaż WC do odpływu 

W otwór kanalizacyjny wkłada się przyłącze gumowe. Wyjście pionowe w misce wkłada się natomiast we wcześniej zamontowane gumowe przejście. Najczęściej montaż sedesu ​kompaktowego wymaga także wywiercenia otworów w posadzce oraz przytwierdzenia miski do podłoża za pośrednictwem śrub. Przy użyciu ołówka zaznacza się miejsca do wywiercenia otworów. Ważne, żeby wywiercone dziury były czyste. Należy ponownie ustawić WC i sprawdzić szczelność wszystkich elementów. Jeśli wszystkie uszczelnienia działają prawidłowo, należy przymocować konstrukcję do podłoża. 

Niektóre ​kompakty WC sprzedawane są z deską toaletową, którą należy zamontować na misce przy pomocy dołączonych elementów plastikowych. Spłuczkę podłącza się do zaworu i toaleta jest gotowa do użycia. Opcjonalnie można zasilikonować połączenie miski z podłogą. Montaż wolnostojącej toalety nie jest trudny i można z powodzeniem wykonać go samemu.