14 czerwca br.w kinie Sfinks odbył się uroczysty finał I edycji projektu „Powiedz NIE Przemocy” na którym obecni byli: Komendant Komisariatu Policji VIII w Krakowie, nadkom. Bogusław Wiklik, Dyrektor Zespołu Szkolno – Przedszkolnego nr 9 Ewelina Sitarz, pani Regina Zadęcka, Wiceprzewodnicząca Rady i Zarządu Dzielnicy XIV oraz pan Zbigniew Ulmaniec Przewodniczący Komisji Praworządności i Porządku Publicznego w Radzie Dzielnicy XIV, pan Rafał Brzeziński Radny Dzielnicy XVIII, pan Jerzy Woźniakiewicz Dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej, Lider Programu „Bezpieczny Kraków” oraz pani Anna Starewicz Caban- kierownik Kina Studyjnego „SFINKS” .

Projekt został objęty Patronatem Rady Dzielnicy XIV Czyżyny oraz Rady Dzielnicy XVIII Nowa Huta.

Inicjatorem i pomysłodawcą akcji był st.asp. Radosław Zębala, kierownik Ogniwa Prewencji Kryminalnej Nieletnich i Patologii Wydziału Prewencji Komisariatu Policji VIII w Krakowie przy z którym współpracowała Joanna Gondek, pedagog z ZSP nr 9. Dlatego też projekt był realizowany przez Komisariat Policji VIII w Krakowie oraz Zespół Szkolno – Przedszkolny nr 9 w Krakowie.

Ideą projektu, było zwiększenie świadomości na temat zachowań agresywnych, zwrócenie uwagi na problem przemocy w klasie, szkole, na boisku, w domu, w sieci... Miał pokazać, że nie tylko ofiara przemocy – ale także i sam agresor – ostatecznie cierpią. Celowo w projekcie nie określono formy przemocy jakiej miała dotyczyć prezentacja, aby nie ograniczać kreatywności młodych ludzi, tak aby inicjatywa leżała po „drugiej stronie”.

Projekt zakładał, że to nie Policja wychodzi z przygotowanym już szkoleniem i przekazuje coś młodzieży, lecz uczy się czerpać ze spojrzenia tych młodych ludzi na dotykające ich problemy. Organizatorzy chcieli poznać przyczyny przemocy, zobaczyć reakcje dzieci i młodzieży na przemoc, oraz rozwijać u nich umiejętność zapobiegania temu zjawisku.

Kreatywność nowohuckiej młodzieży przerosła wszelkie oczekiwania, prace były naprawdę świetne. Jury obejrzało i oceniło 22 spoty.

Spoty, które zostały ocenione przez jury w ramach konkursu pokazywały bardzo różne formy i rodzaje przemocy.

Filmy nie przekazywały gotowych odpowiedzi, jak z przemocą sobie radzić, czy i jak należy wobec niej postępować. Stworzyły za to pole do dyskusji, wywołały wątpliwości i pytania. Na uwagę zasługuje kreatywność, pomysłowość i zaangażowanie autorów spotów.

W tegorocznej edycji projektu wzięło udział 11 szkół podstawowych, łącznie 101 klas: 23 klasy czwarte, 25 klas piątych, 21 klas szóstych, 16 klas siódmych i 16 klas ósmych. Projekt trwał od października do maja. W ramach przedsięwzięcia organizowane były „Szkolne Dni Bez Przemocy”, warsztaty prowadzone przez policjantów z VIII Komisariatu Policji, pedagogów, a także wspólne warsztaty z rodzicami i konferencja dla nauczycieli.

Wyniki konkursu na SPOT Przeciw PRZEMOCY:

I Miejsceuczniowie klasy 6 a Szkoły Podstawowej nr 155

II Miejsce – uczniowie klasy 6 i 8 Szkoły Podstawowej nr 88

III Miejsce – uczniowie klasy 4 e Szkoły Podstawowej nr 91

Wyróżnienie otrzymali uczniowie klasy 4 Społecznej Szkoły Podstawowej nr 3

GRATULUJEMY!

Lista Szkół biorących udział w projekcie:

  1. Szkoła Podstawowa nr 37 im. Juliana Tuwima w Krakowie, os. Stalowe 18,
  2. Szkoła Podstawowa nr 74 im. Stanisława Staszica w Krakowie, ul. Branicka 26,
  3. Szkoła Podstawowa nr 88 im. Stefana Żeromskiego w Krakowie, os. Szklane Domy 2,
  4. Szkoła Podstawowa nr 91 im. Janusza Kusocińskiego w Krakowie, os. Handlowe 4,
  5. Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 105 im. Ludwiki Wawrzyńskiej w Krakowie, os. Słoneczne 12,
  6. Szkoła Podstawowa nr 140 im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie, ul. R. Prawocheńskiego 7,
  7. Szkoła Podstawowa nr 141 im. ks. Jana Twardowskiego w Krakowie, ul. Sawy - Calińskiego 12,
  8. Szkoła Podstawowa nr 142 im. Tadeusza Kościuszki w Krakowie, ul. Drożyska 13,
  9. Szkoła Podstawowa nr 155 im. Św. Jadwigi Królowej w Krakowie, os. II Pułku Lotniczego 21,
  10. Szkoła Podstawowa nr 156 im. ks. kard. A. S. Sapiehy w Krakowie, ul. Centralna 39,
  11. Zespół Szkół Społecznych nr 3 STO Osiedle Dywizjonu 303 35, 31-874 Kraków

Finał I edycji projektu „Powiedz NIE Przemocy”