ARTZona Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida w Nowej Hucie zaprasza na wyjątkowy koncert w ramach 24. Nowohuckiej Wiosny Muzycznej. W czwartek, 23 maja o godz. 19.00 na os. Górali 4 wystąpią chór żeński Mastrakoret z Norwegii oraz Vox Populi z Polski. Wstęp wolny.

Chóry Mastrakoret i Vox Populi wystąpią w Nowej Hucie
Fot. Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida w Krakowie

Mastrakoret to chór żeński z siedzibą na małej wyspie Rennesøy, położonej na południowo-zachodnim wybrzeżu Norwegii w pobliżu Stavanger. Został założony w roku 1996. Repertuar zespołu obejmuje norweską i zagraniczną muzykę rozrywkową, tradycyjne norweskie utwory ludowe w oryginalnych opracowaniach oraz muzykę sakralną (norweskie psalmy i hymny). Obecnie chór liczy 30 członkiń w różnym wieku i z różnych środowisk zawodowych. Chórzystki spotykają się raz w tygodniu na ponad dwugodzinnych próbach, które są dla nich czasem realizacji głównego hobby.

Mastrakoret organizuje co roku dwa cieszące się dużym zainteresowaniem koncerty: kolędowy w grudniu, tuż przed wigilią, w jednym z najstarszych kościołów w regionie - kaplicy klasztornej Utstein  na wyspie Mosterøy oraz letni koncert z poczęstunkiem i losowaniem nagród. Chór koncertuje również wiosną i jesienią w ramach wydarzeń organizowanych przez lokalną placówkę kultury: Rennesøy Kulturskole, do której chór formalnie przynależy.

Dyrygentem Mastrakoret jest Aleksandra Orzechowska-Niedziela pochodząca z Rybnika na Górnym Śląsku. Mieszka ona obecnie wraz ze swoją rodziną w Tananger. Aleksandra pracuje jako muzyk w norweskim kościele oraz nauczyciel w szkole kulturalnej. Jest dyrygentem dla trzech innych chórów oraz instruktorem śpiewu w norweskim związku chórów, gdzie prowadzi seminaria i warsztaty wokalne. Regularnie koncertuje solo i w duecie ze swoim mężem Jakubem Niedzielą, który jest w Mastrakoret gościnnym solistą wokalnym oraz bass-beatboxerem.

Podczas koncertu Mastrakoret gościnnie wystąpi nowohucki chór – Vox Populi, który działa pod dyrekcją Rafała Marchewczyka, założyciela i kierownika artystycznego chóru Krakowskiej Młodej Filharmonii.

Koncert odbędzie się w ramach festiwalu 24. Nowohucka Wiosna Muzyczna. Więcej informacji na Facebooku.

Mastrakoret