Od 11 do 22 kwietnia potrwają Targi Wielkanocne na Rynku Głównym. Wydarzenie to już na stałe wpisało się do kalendarza krakowskich atrakcji, które co roku przyciągają zarówno turystów, jak i mieszkańców Krakowa.

Targi Wielkanocne ponownie na Rynku
Fot. materiały prasowe

Tradycyjnie, Targi Wielkanocne zgromadzą na Rynku Głównym kilkudziesięciu wystawców: rzemieślników, garmażerów i wielu innych.

– Asortyment świąteczny będzie duży. Na targach będzie można znaleźć koszyki, palmy, pisanki, ale również obrusy, serwetki, ręcznie malowaną porcelanę czy biżuterię – informuje Katarzyna Nytko-Burda, główny specjalista w Referacie Handlu i Usług. Po szaleństwie świątecznych zakupów, na odwiedzających czekać będą stragany z polskimi potrawami. Znajdziemy tam zupy, pierogi według staropolskich receptur (m.in. z kaszą gryczaną, kapustą i grzybami, mięsem), pajdę chleba ze smalcem i ogórkiem kiszonym i wiele innych. Dla łasuchów też coś się znajdzie: orzechy prażone, owoce w czekoladzie i marcepanie, narzędzia i figurki z czekolady.

Targi Wielkanocne to także imprezy artystyczne. Ciekawie zapowiada się prezentacja obrzędów wielkanocnych, konkurs na tradycyjną palmę wielkanocną, pokaz wielkanocnych stołów regionalnych, w tym tradycyjny stół wielkanocny, przy którym o godz. 12.00 zostaną poświęcone koszyczki wielkanocne. W Lany Poniedziałek pojawi się „Siuda Baba”, która będzie smarować sadzą i szukać swoich następczyń. Tradycyjnie obrzędy to nieodłączna część targów.

– Planując pobyt w Krakowie w sezonie wiosennym wiele osób bierze pod uwagę odwiedzenie tego jarmarku i zakup świątecznych pamiątek – podkreśla Tomasz Popiołek, dyrektor Wydziału Spraw Administracyjnych Urzędu Miasta Krakowa. Dodaje też, że oprócz oferty regionalnych wyrobów, na odwiedzających będą czekać stanowiska miast i państw partnerskich Krakowa. W tym roku są to m.in. Kijów i Lwów oraz Chorwacja. Na targach będą również obecne stanowiska organizacji charytatywnych.

Warto dodać, że w tym roku Targi Wielkanocne wyjątkowo ulokowane będą na płycie Rynku Głównego od strony kościoła św. Wojciecha.