Dlaczego wiosną i latem chętniej zjadamy świeże sałatki oraz sięgamy po orzeźwiające owoce, a zimą bardziej smakują nam kaloryczne potrawy? Potrzeby naszego organizmu są zsynchronizowane z naturą, która działa w sposób uproszczony, ale zarazem cudowny.

 

Najlepsza dieta na wiosnę

Na przełomie zimy i wiosny możemy się spotkać z częstymi wahaniami temperatury, przez co nasz organizm często odczuwa spadek formy. Z antropologicznego punktu widzenia nasze ciało w sposób naturalny chce zrzucić dodatkową warstwę tłuszczu, która wytworzyła się podczas zimy.

Wiele z nas po zimie cierpi na niedobory składników mineralnych i to tutaj możemy szukać przyczyn braku witalności. W tym okresie warto sięgać po naturalne suplementy diety w formie spiruliny, kiełków czy młodego jęczmienia. Dodatkowo nasza wiosenna dieta powinna być również uświetniona dużą dawką witamin pochodzącą głównie z warzyw.

W okresie wiosennym do swojej diety warto wprowadzać również różnorodne dania, w głównej mierze oparte na warzywach oraz zbożach. Powinniśmy unikać rafinowanych tłuszczów oraz wprowadzać do swojej diety nasiona chia, orkisz, amarantus oraz macę. Produkty ze zdrową żywnością znajdziecie m.in. w Biedronce i Lidlu. Gazetki promocyjne Lidla oraz gazetki Biedronka oferują produkty z kategorii “Zdrowa żywność” w promocyjnych cenach.

 

Bomby witaminowe. Jakie warzywa jeść wczesną wiosną?

Podczas długiego okresu jesienno-zimowego spożywamy więcej produktów bogatych w  białko i tłuszcz. Nasze ciało zatrzymuje tłuszcz, aby lepiej radzić sobie z minusowymi temperaturami. Wysiłek włożony w utrzymaniu ciepła może również przyczynić się do wyczerpania zapasów przeciwutleniaczy, niezbędnych do utrzymania naszej wątroby “w czystości”.

Przejście na dietę bogatą w warzywa i owoce, a uboższą w skrobię i tłuszcz, oczyści nasz organizm, dzięki czemu tkanka tłuszczowa ulegnie zmniejszeniu, a wątroba zacznie sprawniej pracować. Warto sięgać po warzywa liściaste bogate w przeciwutleniacze oraz owoce o niskiej zawartości cukru.

Wczesną wiosną wybierajmy produkty bogate w witaminy i minerały, które przywrócą nam utraconą podczas zimy energię, poprawią nastrój oraz ogólne samopoczucie. Nowalijki to warzywa, które po srogiej zimie jako pierwsze pojawiają się w sklepach oraz na straganach. W naszej diecie nie powinno zabraknąć także sałaty, która jest warzywem o niskiej kaloryczności. Charakteryzuje się również wysoką wartością odżywczą. Sałata jest źródłem kwasu foliowego, witaminy C, potasu oraz żelaza. W okresie wiosennym warto sięgać również po pomidory bogate w likopen – składnik mający działanie antynowotworowe. Zaleca się również jedzenie botwinki, kalarepy, szparagów czy kalafiora. Świetnym dodatkiem do kanapek czy past będzie również szczypiorek, pobudzający apetyt i usprawniający trawienie.