W listopadzie zostały zakończone prace związane z rekonstrukcją komory studni przy kurtynie II-III fortu nr 2 Kościuszko.

Zakończyła się rewitalizacja komory studni w forcie Kościuszko
Fot. Zarząd Budynków Komunalnych w Krakowie

Na zlecenie Zarządu Budynków Komunalnych w Krakowie została wykonana konserwacja zachowanego ceglanego wątku komory. Zrekonstruowano także zniszczone elementy ceglane. Na budynku studni prezentuje się zrewitalizowany taras widokowy z balustradą.

Taras będzie dostępny po tym, jak zostaną wyremontowane bastiony I, II i III oraz kaponiery fortu.

Umowa na rekonstrukcję komory studni została podpisana 14 czerwca 2018 r. Prace zakończyły się pod koniec listopada. Koszt prac to ponad 421 tys. zł, w tym dofinansowanie z Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków wyniosło ok. 177 tys zł. Aktualnie powstaje projekt rewitalizacji terenu w okolicach studni m.in. bastionów I, II oraz III i kaponier.

Fort nr 2 „Kościuszko” to obiekt typu cytadelowego, który powstał wokół kopca Kościuszki w latach 1850-56. Był przystosowany do samodzielnej obrony. Bronił dostępu od zachodu do rdzenia Twierdzy Kraków. Jest jednym z najstarszych, zachowanych obiektów Twierdzy Kraków. Obecnie na jego terenie mieści się m.in. Muzeum Kościuszkowskie, siedziba radia RMF FM oraz kawiarnie.


Urząd Miasta Krakowa, http://krakow.pl/,