Kaszak — jak się skutecznie pozbyć tej mało estetycznej, ale niegroźnej zmiany?
Kaszak może być określony również, jaki torbiel zastoinowa. Prawie u każdego człowieka pojawi się on przynajmniej raz w życiu. Charakterystyczna dla kaszaków jest wypełniająca je maź, która jest koloru białawego albo żółtawego i wydziela nieprzyjemny zapach. W substancji tej jest keratyna, a same kaszaki są guzkami lub grudkami, których barwa waha się od żółtego do cielistego. Kaszaki mogą być miękkie albo twarde, ich wielkość wynosi od kilku milimetrów do nawet kilku centymetrów.
Kaszaki przeważnie występują w miejscach, w których są mieszki włosowe oraz gruczoły produkujące łój. Wiele osób uskarża się na guzki, które tworzą się na twarzy, skórze głowy, tułowiu albo w miejscach intymnych. Osoby, u których doszło do rozwoju tej torbieli łojowej, chcą się jej pozbyć, nie zawsze zdając sobie sprawę jak się do tego zabrać.
Diagnostyka kaszaka
W celu upewnienia się, czy powstała zmiana jest kaszakiem, należy udać się do lekarza dermatologa albo chirurga. Specjaliści nie będą mieli problemu z trafną diagnozą, ponieważ przy ich doświadczeniu objawy kliniczne są niezwykle charakterystyczne:
przebieg zmiany jest zazwyczaj bezobjawowy, w niektórych przypadkach dochodzi do zakażenia wewnątrz cysty, któremu towarzyszą: objawy typowe dla stanu zapalnego; zaczerwienienie okolicy kaszaka; bolesność chorobowo zmienionego miejsca; wypływanie zawartości guzka, która jest żółta i ma nieprzyjemną woń (często przypominającą zapach sera);
w centrum zmiany widoczna jest czarna kropka, czyli uwięziony w środku mieszek włosowy;
kaszak w dotyku może być miękki albo twardy;
guzek rośnie powoli.
W części przypadków specjalista może zlecić wykonanie biopsji, która pozwoli wykluczyć podejrzenie, czy guzek jest groźny dla życia (zmiany nowotworowe mogą mieć podobny wygląd).
Usuwanie kaszaków
Kaszaki w większości przypadków znikają same po bezobjawowym przebiegu. Gorzej jest, jeśli dojdzie do wdania się zakażenia — musi ono zostać wyleczone poprzez odpowiednio przeprowadzoną kurację.
Usunięcie kaszaków jest konieczne, jeśli są one wyjątkowo duże i zaczynają utrudniać wykonywanie codziennych czynności. W takich przypadkach należy udać się do lekarza, który odpowiednio zaplanuje leczenie.
Samodzielne usuwanie zmiany
Jeśli chodzi o samodzielne usuwanie kaszaków, to obowiązuje kilka prostych zasad:
należy pamiętać o właściwej pielęgnacji skóry: rano i wieczorem powinna być ona dokładnie oczyszczana; należy stosować peeling w celu usunięcia martwego naskórka; warto korzystać z kosmetyków, które wykazują działanie ściągające oraz wysuszające; trzeba stosować preparaty, które pozwalają na zmniejszenie produkcji łoju przez skórę;
nigdy nie powinno się wyciskać grudek umieszczonych pod skórą.
Nie powinno się samodzielnie usuwać kaszaków poprzez wyciskanie i nakłuwanie, ponieważ może to doprowadzić do pewnych powikłań, wśród których jest ryzyko pojawienia się zakażenia; po takim zabiegu zdarza się, że pozostają szpecące blizny. Jeśli jednak ktoś zdecyduje się na taki krok, to musi pamiętać o dokładnym odkażeniu miejsca zarówno przed, jak i po zabiegu.
Usuwanie kaszaka przez specjalistę
Jeśli ktoś wykazuje predyspozycje do tworzenia się kaszaków, jak również, gdy samodzielnie podejmowane leczenie nie przynosi rezultatów, to jest to sygnał na udanie się do gabinetu specjalisty. W przypadku, gdy do zmiany wdarło się zakażenie, to lekarz przypisze antybiotyk na zwalczenie stanu zapalnego.
Przy części przypadków specjaliści uznają, że kaszak powinien zostać usunięty chirurgicznie, w innym przypadku podejmują się kuracji o charakterze nieinwazyjnym. O wyborze samej metody decydują takie czynniki jak: współwystępowanie ewentualnego stanu zapalnego; umiejscowienie kaszaka; rozmiar powstałej zmiany.
Lekarze wybierają spośród następujących metod:
* leczenie farmakologiczne, przy którym stosuje się bakteriobójcze środki, jak m.in. antybiotyki — skuteczne szczególnie w przypadku zaistnienia nadkażeń;
* kriochirurgia — usuwanie kaszaka, dzięki zastosowaniu wymrażania możliwe jest tylko wtedy, gdy nie doszło do wdania się zakażenia;
* laseroterapia — jest niezwykle skuteczna przy precyzyjnym wycinaniu zmian, które charakteryzują się niewielką wielkością;
* wykonanie drenażu po nacięciu naskórka — polega na usunięciu mazi kaszaka, w przypadku gdy guzek jest niewielkich rozmiarów;
* wycięcie po zmiękczeniu kaszaka — w celu zmiękczenia stosuje się specjalistyczne kremy, ułatwiają one zabieg;
* wycięcie kaszaka razem z całą jego zawartością — sposób stosowany, jeśli zmiana osiągnęła znaczne rozmiary albo towarzyszą jej symptomy infekcji.
Autor: krystian