Wesoła zmienia oblicze - spacer po dzielnicy, która przestała być tylko szpitalem

FOT. Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie
Kiedy ostatni raz przechodziłeś obok zabytkowych klinik przy Kopernika? Może pędziłeś gdzieś tramwajem, nie zerkając na te neorenesansowe gmachy? Czas zwolnić i spojrzeć na to miejsce świeżym okiem - bo Wesoła właśnie przepisuje swoją historię.
- Od laboratorium medycyny do laboratorium kultury
- Co zobaczysz, gdy przestaniesz się spieszyć
- Zapisz się, zanim ktoś Cię wyprzedzi
Od laboratorium medycyny do laboratorium kultury
Przez ponad sto lat ten zespół urbanistyczny był zamkniętym światem - szpitale, kliniki, laboratoria. Architektura powstawała tu z myślą o higienie i nowoczesnym leczeniu, tworząc mikroświat nauki oddzielony od miasta. Dziś te same budynki - od kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa projektowanego przez Franciszka Mączyńskiego po dawne pawilony uniwersyteckie - stają się sceną dla zupełnie nowych historii.
Dr Małgorzata Jędrzejczyk, historyczka sztuki i wieloletnia współpracowniczka MCK, poprowadzi spacer po tym wyjątkowym terenie. To nie sucha wycieczka po zabytkach - to opowieść o tym, jak przestrzeń przeznaczona dla ciała staje się przestrzenią dla ducha. O tym, jak dawne sale operacyjne i sale chorych zmieniają funkcje, nie tracąc duszy.
“Spotkania z cyklu Dojrzali do sztuki to przestrzeń na prawdziwą rozmowę o sztuce, bez pośpiechu i akademickiego żargonu” - podkreśla kuratorka, która swoje badania prowadziła w Wiedniu, Berlinie i Krakowie.
Co zobaczysz, gdy przestaniesz się spieszyć
Spacer to okazja, by dostrzec detale, które znikają w codziennym pędzie - architekturę projektowaną z troską o światło i powietrze, rozwiązania urbanistyczne wyprzedzające swoją epokę, ślady ponad stuletniej historii medycyny krakowskiej. Ale też - by usłyszeć o planach, które zmienią to miejsce w jeden z najważniejszych punktów na kulturalnej mapie miasta.
Wydarzenie wpisuje się w cykl Dojrzali do sztuki, adresowany do dorosłej publiczności, która szuka czegoś więcej niż powierzchownych opisów. To forma, która sprawdza się szczególnie dobrze - bez presji, z czasem na pytania i własne spostrzeżenia.
Zapisz się, zanim ktoś Cię wyprzedzi
12 czerwca 2026, godz. 11.00 - spacer startuje z Parku Kolejowego, przy wejściu od strony ul. Kopernika (narożnik ulic Kopernika i Blich). Czas trwania: około 90 minut.
Udział jest bezpłatny, ale obowiązuje rezerwacja przez serwis Evenea - można ją zrobić od 5 czerwca. Warto się pospieszyć, bo miejsca na spotkania z Małgorzatą Jędrzejczyk znikają szybko.
Więcej informacji: 12 42 42 860 lub [email protected]
na podstawie: Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie.
Ilustracja wykorzystana w artykule została pobrana z zewnętrznego źródła (Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie). W przypadku zastrzeżeń dotyczących praw do zdjęcia prosimy o kontakt.
Ostatnie Artykuły

Hutnik zgarnął finał Bielik Cup. W Krakowie zakończył się sezon młodych piłkarzy

W Krakowie dzieci zobaczyły sprzęt służb i usłyszały wakacyjne zasady

Biblioteka Kraków zaprasza na piknik, w którym natura gra pierwsze skrzypce

Najpierw lekcja bezpieczeństwa, potem wejście do radiowozu w Nowej Hucie

W Krakowie Noc Jazzu świętuje 100 lat tradycji i 20. edycję

Na os. Sportowym padły ostrzeżenia, które mogą uchronić seniorów przed oszustami

W Pałacu Sztuki poezja spotka się z brzmieniem stroików

Kamieńskiego zwęzi się na wakacje – rusza rozbudowa i zmiany dla kierowców

Kozy i owce zastępują kosiarki w Krakowie. Na Zakrzówku ruszył projekt

Krakowskie Noce pod lupą mieszkańców. Miasto pyta o przyszłość cyklu

Kamieńskiego wchodzi w wakacyjny remont. Jeden pas zniknie, autobusy pojadą inaczej

Obozy i półkolonie pod lupą sanepidu. Rodzice mają dyżurny numer

W MCK rozbiorą na części trudne dziedzictwo III Rzeszy

Weekend w Krakowie pod policyjną kontrolą - bez poważnych incydentów
Przydatne dane teleadresowe
- Okręgowa Stacja Chemiczno-Rolnicza w Krakowie - kontakt, rejony działania i badania gleby
- Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 6 im. Jana Pawła II w Krakowie - kontakt, oferta, zapisy
- Delegatura Południowa Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego w Krakowie - kontakt, godziny, informacje
- Sezonowe Szkolne Schronisko Młodzieżowe w Krakowie - noclegi, cennik, kontakt
- Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie - bilety, godziny kas, sceny i dojazd
- Krakowski Szkolny Ośrodek Sportowy im. Szarych Szeregów - kontakt, zapisy i oferta zajęć
