Podgórze i Kraków świętują 110 lat połączenia wyjątkową uroczystością

2 min czytania
Podgórze i Kraków świętują 110 lat połączenia wyjątkową uroczystością


Podgórze świętuje 110 lat odłączenia się od Krakowa – wyjątkowe wydarzenia i symboliczne gesty na cześć historii dzielnicy!

  • Podgórze w centrum uwagi podczas jubileuszowych uroczystości
  • Magistrat Podgórza i kościół św. Józefa zapraszają na wyjątkowe wydarzenia

Podgórze w centrum uwagi podczas jubileuszowych uroczystości

3 lipca mieszkańcy Podgórza oraz Krakowa spotkają się, by uczcić niezwykłą rocznicę – 110 lat temu Podgórze zostało oficjalnie połączone z Krakowem, co zmieniło oblicze obu miejsc. Główne obchody rozpoczną się punktualnie o godz. 10.00 na kładce pieszo-rowerowej przy moście kolejowym Grzegórzki–Zabłocie. To właśnie tam zostanie nadane imię „Podgórzanek” tej przeprawie, co ma symbolicznie upamiętnić jedność obu części miasta.

Wydarzenie nawiązuje do historycznego spotkania sprzed ponad wieku, kiedy to prezydent Krakowa Juliusz Leo oraz burmistrz Podgórza Franciszek Maryewski stanęli razem na środku mostu Krakusa (obecny most Powstańców Śląskich), by przypieczętować połączenie miast. Po tej wzruszającej chwili uczestnicy przejdą na pobliski skwer przy moście od strony Zabłocia, gdzie uroczyście odsłonięta zostanie nowa nazwa kładki.

Magistrat Podgórza i kościół św. Józefa zapraszają na wyjątkowe wydarzenia

O godz. 11.00 w sali imienia Franciszka Maryewskiego w podgórskim magistracie przy Rynku Podgórskim 1 rozpocznie się sesja Rady Miasta Krakowa poświęcona jubileuszowi. Uroczystość otworzy hejnał Krakowa, a w trakcie spotkania wręczone zostaną medale Honoris Gratia dla zasłużonych mieszkańców dzielnicy. Nie zabraknie również prezentacji historycznej przygotowanej przez Roberta Gawła z Muzeum Podgórza, która przybliży wydarzenia z 1915 roku.

Kulminacją obchodów będzie wyjątkowy moment o godz. 13.00, gdy z balkonu kościoła św. Józefa na Rynku Podgórskim rozbrzmi hejnał Podgórza – kompozycja Karola Osmana, która zwyciężyła w konkursie organizowanym przez Radę Dzielnicy XIII. Ten muzyczny akcent podkreśli dumę i tożsamość mieszkańców tej historycznej części Krakowa.

Dla wszystkich zainteresowanych szczegółowe informacje o wydarzeniach dostępne są na stronie centrum kultury Podgórza.

Źródło: Urząd Miasta Krakowa

Autor: krystian