Tarnów pamięta 85 lat od pierwszego transportu więźniów do KL Auschwitz

Tarnów pamięta o 85. rocznicy pierwszego transportu więźniów do KL Auschwitz. Wzruszające wydarzenie z udziałem młodzieży i samorządowców
- Uroczystości w Tarnowie upamiętniające pierwszy transport do obozu KL Auschwitz
- Tarnów przy rampie kolejowej wspomina dramatyczne wydarzenia sprzed 85 lat
Uroczystości w Tarnowie upamiętniające pierwszy transport do obozu KL Auschwitz
W Tarnowie odbyły się wyjątkowe obchody, które przypomniały o tragicznych losach polskich więźniów politycznych wysłanych 85 lat temu do niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady KL Auschwitz. Wydarzenie zgromadziło przedstawicieli Samorządu Województwa Małopolskiego, w tym wicemarszałka Ryszarda Pagacza, a także młodzież z tarnowskich szkół, która aktywnie uczestniczyła w marszu pamięci.
Przemarsz rozpoczął się na placu Więźniów KL Auschwitz i prowadził dokładnie tą samą trasą, którą pokonali więźniowie podczas pierwszego transportu w 1940 roku. To symboliczne przejście miało na celu nie tylko uczczenie pamięci ofiar, ale również edukację młodego pokolenia o bolesnych kartach historii miasta i kraju.
Tarnów przy rampie kolejowej wspomina dramatyczne wydarzenia sprzed 85 lat
Centralnym punktem obchodów było miejsce przy rampie kolejowej na ulicy Bartla, skąd 14 czerwca 1940 roku odjechał pociąg z 728 Polakami kierowanymi do nowo powstałego obozu zagłady. W tym miejscu zaprezentowano pierwszy moduł pomnika pod nazwą Pamięć, Sprzeciw, Przestroga”. Monument ten ma stać się trwałym symbolem upamiętnienia tamtych dramatycznych chwil oraz przestrogą dla przyszłych pokoleń.
Wicemarszałek Ryszard Pagacz podkreślił znaczenie pamięci historycznej i konieczność czujności wobec zagrożeń:
Ta uroczystość mówi nam jak dużo nas kosztuje to, że chcemy być i jesteśmy Polakami… Wybaczyliśmy im po chrześcijańsku, ale nie zapomnimy”
. Jego słowa przypominają o cenie wolności i potrzebie zachowania świadomości historycznej.
Obchody w Tarnowie to nie tylko hołd dla ofiar, ale też ważna lekcja dla mieszkańców miasta szczególnie młodzieży by historia nigdy się nie powtórzyła. To moment refleksji nad przeszłością i zobowiązanie do budowania lepszej przyszłości.
Według informacji z: Małopolski Urząd Marszałkowski
Autor: krystian