Przewodnicy PTTK odkrywają Małopolskę dla dzieci w wyjątkowej akcji

3 min czytania
Przewodnicy PTTK odkrywają Małopolskę dla dzieci w wyjątkowej akcji

Setki małych odkrywców z Małopolski spędziły niezapomniany czas na bezpłatnych wycieczkach, które połączyły przygodę z historią. W sobotę 7 czerwca w Krakowie odbyło się wyjątkowe spotkanie podsumowujące tę inspirującą inicjatywę, która już od 17 lat otwiera przed dziećmi drzwi do najpiękniejszych miejsc regionu.

  • Wyjątkowe spotkanie w Lektorium Uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie
  • Małopolskie skarby odkrywane przez najmłodszych uczestników
  • Wdzięczność i nadzieja na kolejne wspólne wyprawy

Wyjątkowe spotkanie w Lektorium Uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie

W sercu Krakowa, przy ulicy Bernardyńskiej 3, zgromadzili się przewodnicy oraz zaproszeni goście, by uczcić sukces akcji Przewodnicy PTTK dzieciom”. To wydarzenie nie tylko zwieńczyło tegoroczne wyprawy, ale także podkreśliło rolę edukacji regionalnej i historycznej w rozwoju młodych mieszkańców Małopolski. Wśród obecnych znaleźli się m.in. Beata Stachura Zastępca Dyrektora Departamentu Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego oraz przedstawiciele Centralnego Ośrodka Turystyki Górskiej PTTK w Krakowie.

Podczas spotkania przewodnicy otrzymali symboliczne podziękowania za swoje zaangażowanie i pasję, którą dzielili się z dziećmi przez cały sezon wycieczek.

Małopolskie skarby odkrywane przez najmłodszych uczestników

W tym roku program wycieczek został wzbogacony o elementy związane z obchodami 1000-lecia Królestwa Polskiego, co nadało wyprawom wyjątkowy wymiar edukacyjny. Dzieci miały okazję zwiedzić między innymi Katedrę na Wawelu miejsce o ogromnym znaczeniu dla polskiej historii i kultury, a także zamki Szlaku Orlich Gniazd, które są świadectwem średniowiecznej potęgi regionu. Nie zabrakło również aktywności na świeżym powietrzu podczas górskich spacerów oraz fascynujących wizyt w Kopalni Soli w Bochni jednej z najstarszych kopalni soli na świecie.

Dzięki takim doświadczeniom młodzi uczestnicy nie tylko poznawali historię i tradycje Małopolski, ale także rozwijali ciekawość świata i zamiłowanie do lokalnego dziedzictwa.

Wdzięczność i nadzieja na kolejne wspólne wyprawy

Iwona Gibas z zarządu województwa podkreśliła znaczenie takich inicjatyw:

To wspaniałe, że poza walorami przyrodniczymi, tak jak to miało miejsce w zeszłym roku dzieci mogły zanurzyć się w historii naszego kraju. Wierzę, że znajomość historii jest fundamentem tożsamości i pozwala młodemu pokoleniu lepiej zrozumieć świat. Być może dzięki Waszym wspólnym wędrówkom i opowieściom zaszczepiliście w niejednym młodym sercu pasję do historii.”

Działania skierowane były przede wszystkim do dzieci ze świetlic środowiskowych, domów dziecka oraz rodzin o niskich dochodach. Organizatorzy Centralny Ośrodek Turystyki Górskiej PTTK zadbali o to, aby każdy uczestnik mógł poczuć magię odkrywania i zdobywania wiedzy bez żadnych barier finansowych.

Wasze zaangażowanie w tegoroczną edycję zasługuje na szczególne uznanie. Dziękuję za to, że poświęcili Państwo swój czas i energię, by podarować niezapomniane chwile dzieciom. Jestem przekonana, że doświadczenia te na długo zostaną w ich pamięci. Dziękuję Wam jeszcze raz za serce włożone w tak piękną inicjatywę.”

Przewodnicy PTTK dzieciom” to nie tylko cykliczna akcja turystyczna, ale przede wszystkim most łączący pokolenia i miejsca pełne historii z młodymi mieszkańcami Małopolski, którzy dzięki temu mogą lepiej poznać swoje korzenie i piękno regionu.

Wg inf z: Małopolski Urząd Marszałkowski

Autor: krystian