Krakowska Sieć Dostępności Kultury łączy 32 instytucje dla każdego mieszkańca

Kraków i Małopolska łączą siły, by kultura była dostępna dla wszystkich bez barier i ograniczeń!
- Nowa era dostępności kultury w Krakowie
- Małopolska inwestuje w kulturę otwartą dla wszystkich mieszkańców
- Instytucje kultury Krakowa wspólnie zmieniają oblicze dostępności
Nowa era dostępności kultury w Krakowie
W samym sercu Krakowa, w zabytkowym Pałacu Krzysztofory, odbyło się wydarzenie, które może odmienić sposób, w jaki mieszkańcy i turyści korzystają z oferty kulturalnej regionu. Przedstawiciele aż 32 instytucji kultury podpisali porozumienie tworzące Krakowską Sieć Dostępności Kultury inicjatywę, która ma na celu przełamywanie barier i otwieranie drzwi do sztuki dla każdego, niezależnie od potrzeb czy ograniczeń.
To nie tylko formalność, ale realny krok ku integracji i współpracy między miejskimi, wojewódzkimi oraz ministerialnymi instytucjami. Dzięki temu partnerstwu oferta kulturalna Krakowa i całej Małopolski ma stać się bardziej przyjazna i dostępna dla osób z różnorodnymi potrzebami zarówno pod względem architektonicznym, jak i cyfrowym czy informacyjno-komunikacyjnym.
Małopolska inwestuje w kulturę otwartą dla wszystkich mieszkańców
Iwona Gibas z Zarządu Województwa Małopolskiego podkreśliła podczas konferencji znaczenie tej inicjatywy:
Naszym celem jest sprawić, by bogactwo kulturalne regionu było dostępne dla każdego. Wspieramy tę sieć doświadczeniem programu Małopolska. Kultura Wrażliwa”, który od dziewięciu lat pomaga instytucjom rozwijać inkluzywne praktyki.”
Program ten to prawdziwy pionier w budowaniu przestrzeni przyjaznych osobom ze szczególnymi potrzebami oraz artystom wymagającym wsparcia. Dzięki niemu powstały standardy zarządzania dostępnością, które dziś są wzorem dla wielu placówek w całym kraju.
Dzięki podpisanemu porozumieniu koordynatorzy dostępności z różnych instytucji będą mogli jeszcze skuteczniej wymieniać się wiedzą i doskonalić swoje działania. To ważne, bo codzienna praca nad udogodnieniami wymaga ciągłego rozwoju i zaangażowania całych zespołów.
Instytucje kultury Krakowa wspólnie zmieniają oblicze dostępności
Wśród sygnatariuszy porozumienia znalazły się takie miejsca jak Akademia Muzyczna im. Karola Pendereckiego, Biblioteka Kraków, Galeria Bunkier Sztuki czy Teatr im. Juliusza Słowackiego. Pełna lista obejmuje aż 32 instytucje reprezentujące różnorodne dziedziny sztuki i kultury.
Krakowska Sieć Dostępności Kultury będzie platformą do realizacji wspólnych projektów oraz standaryzacji rozwiązań ułatwiających odbiór kultury osobom z niepełnosprawnościami czy innymi wyzwaniami. To także zaproszenie do kolejnych podmiotów, które chcą dołączyć do tego ważnego ruchu społecznego.
Kultura jest dla każdego. To wspaniały i twórczy obszar współpracy i dyskusji” podkreśla Iwona Gibas.
Dzięki temu porozumieniu Kraków umacnia swoją pozycję jako miasto otwarte na potrzeby wszystkich mieszkańców oraz gości, a Małopolska staje się liderem w promowaniu dostępności kultury na najwyższym poziomie.
Według informacji z: Urząd Marszałkowski Kraków
Autor: krystian