Szczególne lekcje obywatelskie w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie

2 min czytania
Szczególne lekcje obywatelskie w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie

Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie otworzył drzwi dla młodzieży i seniorów, by wspólnie zgłębiać tajniki obywatelskiego zaangażowania. Spotkania pełne inspirujących rozmów pokazały, że aktywność społeczna nie zna wieku!

  • Wyjątkowe lekcje obywatelskie w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie
  • Rozmowy o demokracji i odpowiedzialności w sercu Małopolski

Wyjątkowe lekcje obywatelskie w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie

W czwartek, 25 kwietnia 2025 roku, Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie stał się miejscem niezwykłego spotkania pokoleń. Uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Jana III Sobieskiego oraz słuchacze Wielickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku mieli okazję uczestniczyć w specjalnych lekcjach obywatelskich, które prowadzone były przez wojewodę małopolskiego Krzysztofa Jana Klęczara, I wicewojewodę Elżbietę Achinger oraz dyrektor generalną Lucynę Gajdę.

Wojewoda podkreślił, jak ważne jest budowanie społeczeństwa obywatelskiego z udziałem zarówno młodych ludzi, jak i doświadczonych seniorów. Dziś w naszym Urzędzie odbywają się dwie lekcje obywatelskie, dla dwóch różnych grup społecznych. Słuchacze UTW to osoby z doświadczeniem życiowym i zawodowym. Wy, młodzi przyjaciele, jesteście na początku swojej drogi. Nasza inicjatywa pokazuje, że jest skierowana nie tylko do młodych, ale i do osób starszych. Wspólnie budujemy społeczeństwo obywatelskie” mówił Krzysztof Jan Klęczar.

Rozmowy o demokracji i odpowiedzialności w sercu Małopolski

I wicewojewoda Elżbieta Achinger podczas spotkania z seniorami z Wielickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku zwróciła uwagę na rolę każdego obywatela w kształtowaniu demokratycznego państwa. Dziś rozmawiamy o obywatelskości o wartościach spajających społeczeństwo, o przysługujących nam prawach, ale też o spoczywających na nas obowiązkach. Demokracja wymaga stałego zaangażowania. Musimy o nią dbać i ją chronić. Naszymi decyzjami mamy wpływ na losy ojczyzny, np. poprzez udział w wyborach. Wasza obecność tutaj to żywy dowód na to, że obywatelskość nie ma wieku, a bycie aktywnym członkiem wspólnoty to nie kwestia metryki, ale postawy, chęci i serca” podkreśliła.

Podczas wydarzenia uczestnicy mieli szansę poznać wyzwania stojące przed administracją rządową w regionie oraz zadawać pytania bezpośrednio przedstawicielom władz województwa. Młodzież dodatkowo odwiedziła także Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, co pozwoliło im lepiej zrozumieć funkcjonowanie struktur samorządowych.

Autor: krystian