Konferencja w Krakowie o tysiącleciu suwerenności Polski zapowiada dyskusje ekspertów

2 min czytania
Konferencja w Krakowie o tysiącleciu suwerenności Polski zapowiada dyskusje ekspertów

Małopolska przygotowuje się do wyjątkowego wydarzenia, które zgromadzi wybitnych historyków i pasjonatów dziejów Polski. Już 25 kwietnia w sercu Krakowa odbędzie się konferencja naukowa poświęcona tysiącletniej historii suwerenności naszego kraju. To niepowtarzalna okazja, by spojrzeć na rozwój państwowości przez pryzmat wieków i zastanowić się nad jej znaczeniem dziś.

  • Krakowskie Sukiennice miejscem dyskusji o tysiącleciu polskiej niezależności
  • Kraków zaprasza do refleksji nad rolą suwerenności w dzisiejszym świecie

Krakowskie Sukiennice miejscem dyskusji o tysiącleciu polskiej niezależności

W samym centrum Krakowa, w zabytkowym budynku Muzeum Narodowego Sukiennicach, spotkają się eksperci z czołowych polskich uczelni, by wspólnie prześledzić losy suwerenności Polski od średniowiecza aż po czasy współczesne. Inicjatorem tego przedsięwzięcia jest Departament Edukacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, który wraz z Pedagogiczną Biblioteką Wojewódzką im. Hugona Kołłątaja oraz Uniwersytetem Jagiellońskim przygotował bogaty program wydarzenia.

Konferencja została podzielona na cztery tematyczne bloki, które poprowadzą znani naukowcy: prof. dr hab. Andrzej Marzec przybliży średniowieczne początki polskiej suwerenności, dr Dominik Kadzik skupi się na okresie nowożytnym, a prof. dr hab. Andrzej Nowak omówi przemiany w XIX i XX wieku. Całość zwieńczy debata oksfordzka prowadzona przez prof. dr hab. Pawła Laidlera.

Kraków zaprasza do refleksji nad rolą suwerenności w dzisiejszym świecie

Debata oksfordzka będzie sercem konferencji to właśnie tam eksperci podejmą próbę odpowiedzi na pytanie, czy pojęcie suwerenności zachowało swoją moc w dynamicznie zmieniającym się układzie międzynarodowym. W dyskusji udział wezmą wybitni specjaliści: prof. dr hab. Piotr Bajor, prof. dr hab. Dorota Pietrzyk-Reeves, prof. dr hab. Bogdan Szlachta, prof. dr hab. Jacek Czaputowicz oraz dr Patryk Tomaszewski.

Chociaż konferencja jest wydarzeniem zamkniętym i wymaga zaproszenia, każdy zainteresowany może śledzić przebieg spotkania online za pośrednictwem transmisji na platformie YouTube organizatora.

To wydarzenie to nie tylko lekcja historii, ale także szansa na głębsze zrozumienie mechanizmów kształtujących naszą tożsamość narodową oraz miejsce Polski na arenie światowej warto więc zarezerwować sobie czas 25 kwietnia i dołączyć do tej fascynującej podróży przez wieki.

Wg inf z: Urząd Marszałkowski Kraków

Autor: krystian