Młodzież z Krakowa wybrała 171 projektów w Szkolnym Budżecie Obywatelskim

W Krakowie zakończyła się 5. edycja Szkolnego Budżetu Obywatelskiego, a młodzież wykazała się niesamowitym zaangażowaniem, wybierając aż 171 projektów do realizacji! Co tym razem zyskały krakowskie szkoły?
- Szkolny Budżet Obywatelski w Krakowie zyskuje na popularności
- Co wybrali uczniowie? Innowacje i przestrzeń dla relaksu!
Szkolny Budżet Obywatelski w Krakowie zyskuje na popularności
W piątej edycji Szkolnego Budżetu Obywatelskiego (SzBO) w Krakowie udział wzięło ponad 60 szkół, w tym internaty i bursy. Młodzież zaskoczyła wszystkich, zgłaszając aż 348 projektów, z czego 332 spełniły wymagania formalne. To znaczący wzrost w porównaniu do poprzednich lat w ubiegłym roku było to 51 szkół i 143 projekty.
Co wybrali uczniowie? Innowacje i przestrzeń dla relaksu!
Młodzi krakowianie postawili na różnorodność! Wśród zwycięskich projektów znalazły się pomysły dotyczące zagospodarowania przestrzeni wokół szkół, takie jak Kącik ciszy” czy Czysty Grom”. Uczniowie wykazali również zainteresowanie innowacjami odpowiadającymi na wyzwania klimatyczne, jak Ciepła szkoła”. Nie zabrakło też kreatywnych inicjatyw sprzyjających integracji, takich jak Pufy na korytarzach” czy Mini Pole Golfowe”. Dzięki tym projektom uczniowie nie tylko poprawią komfort nauki, ale także stworzą przyjazną atmosferę w swoich placówkach.
Warto dodać, że Szkolny Budżet Obywatelski to nie tylko szansa na realizację ciekawych pomysłów, ale także doskonała okazja do nauki o partycypacji społecznej. Uczniowie biorący udział w projekcie zdobywają wiedzę o funkcjonowaniu budżetu miejskiego oraz umiejętności potrzebne do aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym.
Wszystkie szczegóły dotyczące zwycięskich projektów oraz placówek można znaleźć na stronie programu Młody Kraków”, który wspiera młodzież w ich działaniach. Kraków staje się liderem w zakresie polityki młodzieżowej, inspirując inne miasta do podobnych inicjatyw.
Autor: krystian