Uhonorowano laureatów Nagrody Świadek Historii za zasługi dla polskiej pamięci narodowej

2 min czytania
Uhonorowano laureatów Nagrody Świadek Historii za zasługi dla polskiej pamięci narodowej

W Krakowie uroczyście wręczono Nagrodę Świadek Historii”, która docenia osoby zaangażowane w ochronę polskiego dziedzictwa i pamięci historycznej. To wyróżnienie jest nie tylko zaszczytem, ale także zobowiązaniem do dalszej pracy na rzecz kształtowania tożsamości narodowej.

  • Uroczystość wręczenia nagrody w Krakowie
  • Laureaci Nagrody Świadek Historii” 2023
  • Pielęgnowanie pamięci Wincentego Witosa

Uroczystość wręczenia nagrody w Krakowie

W krakowskim oddziale Instytutu Pamięci Narodowej miała miejsce ceremonia wręczenia Nagrody Świadek Historii”. Wydarzenie to zgromadziło wiele zasłużonych postaci, w tym wojewodę małopolskiego dr. inż. Krzysztofa Jana Klęczara, prezesa IPN dr. Karola Nawrockiego oraz dyrektora Oddziału IPN w Krakowie dr. hab. Filipa Musiała. Nagroda ta jest przyznawana osobom, które w szczególny sposób przyczyniają się do upamiętnienia ważnych wydarzeń i postaci w historii Polski.

Laureaci Nagrody Świadek Historii” 2023

W tym roku wyróżnienia otrzymali:

  • Danuta Paszkowska,
  • Zbigniew Galicki,
  • Wojciech Zbigniew Hausner,
  • Jerzy Jabłoński,
  • Leszek Jaranowski,
  • Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach.

Wojewoda Klęczar podkreślił, że nagroda jest wyrazem wdzięczności i zobowiązaniem do kontynuacji działań na rzecz ochrony pamięci o przodkach oraz wydarzeniach, które ukształtowały dzisiejszą Polskę. Każdy laureat tej nagrody przyczynia się do ochrony i przekazywania wiedzy o naszych przodkach oraz ważnych wydarzeniach” mówił.

Pielęgnowanie pamięci Wincentego Witosa

Specjalne uznanie w tym roku otrzymało Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach, które zostało uhonorowane z okazji 150. rocznicy urodzin tego wybitnego polityka. Jak zaznaczył wojewoda, Witos to symbol walki o prawa rolników i niepodległość Polski. Dzięki działalności Muzeum mieszkańcy Małopolski oraz odwiedzający mogą poznawać historię tego wielkiego Polaka oraz jego wpływ na naszą kulturę i politykę.

To wyróżnienie jest formą uznania za nieoceniony wkład Towarzystwa w upamiętnianie jego dorobku” dodał Krzysztof Jan Klęczar, podkreślając znaczenie pracy na rzecz historii regionu.

Uroczystość wręczenia Nagrody Świadek Historii” to nie tylko moment radości dla laureatów, ale także przypomnienie o konieczności pielęgnowania pamięci narodowej, która jest fundamentem naszej tożsamości. Warto doceniać takie inicjatywy, które umacniają naszą więź z historią i tradycją.

Autor: krystian