Odsłonięcie tablicy pamięci gen. brygadiera Feliksa Deli w krakowskiej PSP

3 min czytania
Odsłonięcie tablicy pamięci gen. brygadiera Feliksa Deli w krakowskiej PSP

W Szkole Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy pamięci gen. brygadiera Feliksa Deli. Wydarzenie zgromadziło wielu znamienitych gości, którzy oddali hołd jednej z najwybitniejszych postaci polskiego pożarnictwa.

  • Uroczystość odsłonięcia tablicy pamięci gen. brygadiera Feliksa Deli
  • Wystąpienia znamienitych gości
  • Życie i osiągnięcia gen. brygadiera Feliksa Deli
  • Dziedzictwo i wpływ gen. Deli na współczesne pożarnictwo

Uroczystość odsłonięcia tablicy pamięci gen. brygadiera Feliksa Deli

W dniu uroczystości, w Szkole Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej, zgromadziło się wielu ważnych osobistości, aby uczcić pamięć gen. brygadiera Feliksa Deli. Wśród uczestników znaleźli się m.in. II wicewojewoda małopolski Ryszard Śmiałek oraz podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Wiesław Leśniakiewicz. Podczas ceremonii, Wiesław Leśniakiewicz odczytał list od ministra spraw wewnętrznych i administracji Tomasza Siemoniaka, skierowany do uczestników uroczystości.

Wystąpienia znamienitych gości

Wiceminister Wiesław Leśniakiewicz w swoim przemówieniu podkreślił znaczenie dziedzictwa gen. Feliksa Deli dla współczesnego pożarnictwa. To na was panowie komendanci, strażacy, będzie spoczywać kontynuowanie dzieła gen. Feliksa Deli. To on wytyczył szlaki w pożarnictwie, a my jesteśmy jego niegodnymi kontynuatorami. Składam wyrazy wdzięczności fundatorom tej tablicy i mam nadzieję, że w niedługiej przyszłości ta Szkoła też będzie miała imię gen. Feliksa Deli mówił Leśniakiewicz.

II wicewojewoda małopolski, Ryszard Śmiałek, również oddał hołd gen. Deli, mówiąc: Dziś, gdy odsłaniamy tę tablicę pamięci, oddajemy hołd człowiekowi oddanemu Ojczyźnie. Generał Feliks Dela jest symbolem wytrwałości w służbie dla dobra wspólnego. Jego przykład przypomina nam, że honor, profesjonalizm i poświęcenie są fundamentami, na których budujemy nasze bezpieczeństwo. Niech ta tablica stanowi nie tylko upamiętnienie jego pracy na rzecz Rzeczypospolitej, ale także inspirację dla wszystkich, którzy podejmują służbę dla Polski i jej obywateli.

Życie i osiągnięcia gen. brygadiera Feliksa Deli

Feliks Dela urodził się 4 października 1943 r. we wsi Kalina Mała w powiecie miechowskim. Jego kariera w pożarnictwie rozpoczęła się w 1991 roku, kiedy to minister spraw wewnętrznych powierzył mu misję tworzenia nowoczesnej zawodowej formacji ratowniczej. Był pierwszym komendantem głównym Państwowej Straży Pożarnej, prowadząc siły ratownicze w wielu skomplikowanych akcjach, takich jak pożar lasów w Kuźni Raciborskiej w 1992 roku czy działania podczas powodzi tysiąclecia w Polsce w 1997 roku.

W listopadzie 1992 roku awansował na stopień nadbrygadiera, a pięć lat później uzyskał stopień generała brygadiera. Dzięki jego staraniom, straż pożarna zdobyła wysokie uznanie społeczne jako jedna z najbardziej profesjonalnych służb w kraju. Jego zasługi obejmują unowocześnienie technicznego wyposażenia straży pożarnych, odmłodzenie kadry oraz wzrost poziomu jej wykształcenia.

Dziedzictwo i wpływ gen. Deli na współczesne pożarnictwo

Gen. brygadier Feliks Dela jest uznawany za głównego architekta przemian w systemie ochrony przeciwpożarowej w Polsce. Jako twórca nowoczesnych służb ratowniczych Państwowej Straży Pożarnej oraz autor krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego, przyczynił się do zwalczania różnorodnych zagrożeń dla ludzkiego życia, mienia i środowiska naturalnego. Jego praca i zaangażowanie pozostawiają trwały ślad w historii polskiego pożarnictwa, a odsłonięta tablica pamięci jest wyrazem wdzięczności za jego nieoceniony wkład.

Źródło informacji biograficznych: KG PSP

Autor: krystian