Marszałkowie województw o wyzwaniach rozwojowych i polityce spójności

2 min czytania
Marszałkowie województw o wyzwaniach rozwojowych i polityce spójności

Konwent Marszałków Województw RP, który odbył się w Podzamczu, skupił się na kluczowych wyzwaniach rozwojowych, gospodarowaniu odpadami niebezpiecznymi oraz instrumentach Krajowego Planu Odbudowy. Małopolskę reprezentował marszałek Witold Kozłowski.

  1. Omówienie kluczowych wyzwań rozwojowych kraju.
  2. Prezentacja instrumentów Krajowego Planu Odbudowy (KPO).
  3. Analiza problemów związanych z gospodarowaniem odpadami niebezpiecznymi.
  4. Przekazanie przewodnictwa Konwentu Województwu Zachodniopomorskiemu.

Podczas Konwentu Marszałków Województw RP, który odbył się w Podzamczu, przedstawiciele różnych regionów Polski spotkali się, aby omówić najważniejsze wyzwania na najbliższe lata. Marszałek Witold Kozłowski, reprezentujący Małopolskę, podkreślił znaczenie bezpieczeństwa i stabilnego rozwoju regionu.

- Jako Samorząd Województwa Małopolskiego dbamy o bezpieczeństwo i stabilny rozwój Małopolski - mówił marszałek Witold Kozłowski.

Spotkanie rozpoczęło się od prezentacji przedstawiciela Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, który omówił kluczowe wyzwania rozwojowe kraju. Następnie Michał Kopeć, Dyrektor Departamentu Programów Europejskich Banku Gospodarstwa Krajowego, przedstawił instrumenty Krajowego Planu Odbudowy (KPO) oraz polityki spójności.

W ostatniej części obrad uczestnicy skupili się na problemach związanych z gospodarowaniem odpadami niebezpiecznymi. O skali problemu i modelach współpracy mówił Piotr Kuczera, Przewodniczący Śląskiego Związku Gmin i Powiatów oraz Prezydent Rybnika. W dyskusji uczestniczył także Mateusz Pindel, Prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, a Agata Bucko-Serafin, Śląski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska, przedstawiła metody zwalczania przestępczości środowiskowej.

Konwent Marszałków RP to organ opiniodawczo-doradczy Związku Województw RP, który analizuje i opiniuje propozycje zmian legislacyjnych oraz omawia aktualne problemy samorządów. Każde spotkanie kończy się podjęciem wspólnych stanowisk, które są przekazywane do władz centralnych i innych zainteresowanych jednostek.

Obrady w Podzamczu zakończyły półroczną prezydencję Województwa Śląskiego, które przekazało przewodnictwo na kolejne sześć miesięcy Województwu Zachodniopomorskiemu.

Według informacji z: Małopolski Urząd Marszałkowski

Autor: krystian