Święto Miasta Krakowa: Biało-niebieskie dekoracje od 1 do 9 czerwca
Święto Miasta Krakowa to wyjątkowy czas, kiedy cały Kraków przybiera biało-niebieskie barwy, a mieszkańcy jednoczą się, celebrując bogatą historię i tradycję swojego miasta. W dniach od 1 do 9 czerwca miasto rozświetlą iluminacje, a flagi miejskie zawisną na licznych budynkach i miejscach publicznych.
  1. Święto Miasta Krakowa obchodzone jest od 1 do 9 czerwca.
  2. Biało-niebieskie flagi udekorują wiele budynków i miejsc w Krakowie.
  3. Iluminacje będą ozdabiać m.in. kładkę o. Bernatka i TAURON Arenę Kraków.
  4. Święto Flagi Miasta Krakowa obchodzone jest 5 czerwca.

Święto Miasta Krakowa to czas, kiedy mieszkańcy mogą poczuć dumę z bogatej historii swojego miasta. W dniach od 1 do 9 czerwca, Kraków przybiera biało-niebieskie barwy, co symbolizuje jedność i wspólne dziedzictwo. To święto zostało ustanowione przez Radę Miasta na pamiątkę nadania przywileju lokacyjnego w 1257 roku.

W ramach obchodów, biało-niebieskie flagi pojawią się nie tylko przed urzędem miasta, ale także na wielu innych budynkach, takich jak instytucje kultury, szkoły, siedziby rad dzielnic oraz spółek i instytucji miejskich. Ponadto, flagi te zdobić będą maszty na Rynku Głównym, Małym Rynku, placu Matejki, placu Szczepańskim, pod Wawelem, na placu Centralnym w Nowej Hucie i w Rynku Podgórskim.

W tym czasie, wiele miejsc w Krakowie zyska specjalne iluminacje. Kładka o. Bernatka, TAURON Arena Kraków oraz wieża telewizyjna na Krzemionkach będą podświetlone na biało-niebiesko, co dodatkowo podkreśli wyjątkowy charakter tych dni.

Od 2017 roku, Święto Miasta Krakowa jest także okazją do celebrowania Święta Flagi Miasta Krakowa, które przypada 5 czerwca. Jest to dzień, który ma na celu przybliżenie mieszkańcom znaczenia flagi miejskiej jako symbolu jedności i historii Krakowa. Jak podkreślają organizatorzy, jest to także szansa na budowanie lokalnej identyfikacji wokół tego ważnego znaku.

Władze miasta zachęcają wszystkich mieszkańców do wzięcia udziału w obchodach poprzez udekorowanie swoich domów krakowskimi flagami. Wspólne celebrowanie Święta Miasta Krakowa oraz Święta Flagi Miasta Krakowa jest doskonałą okazją do podkreślenia więzi z kulturą, historią i tradycją miasta. Świadomość posiadania własnych barw miejskich przyczynia się do propagowania wiedzy o dziedzictwie kulturowym Krakowa.


Według informacji z: UM Kraków