Kraków uczcił pamięć płk. Narcyza Wiatra ps. Zawojny
Wczoraj, w sercu miasta, miały miejsce uroczystości upamiętniające 79. rocznicę tragicznej śmierci płk. Narcyza Wiatra, pseudonim „Zawojny”, bohatera narodowego i symbolu niezłomnej walki o wolność Polski. Wydarzenie zgromadziło liczne grono znamienitych gości oraz mieszkańców, którzy zechcieli oddać hołd jednemu z najwybitniejszych dowódców podziemia.
  1. Uroczystości zorganizowano przy pomniku na skrzyżowaniu ulic Dominikańskiej, św. Gertrudy i Siennej, gdzie 79 lat temu płk Wiatr został zamordowany.
  2. Wśród uczestników znaleźli się m.in. wojewoda małopolski, przedstawiciele wojska oraz IPN.
  3. Podczas ceremonii odczytano Apel Pamięci, a kompania honorowa oddała salwę.
  4. Władysław Kosiniak-Kamysz, wicepremier i minister obrony narodowej, w swoim liście podkreślił wkład płk. Wiatra w walce o niepodległość Polski.

W miejscu, które przed dekadami było świadkiem brutalnego aktu przemocy, dziś stoi pomnik, symbolizujący nie tylko osobę płk. Narcyza Wiatra, ale również niezłomność i poświęcenie wszystkich, którzy walczyli o wolną Polskę. Płk Wiatr, znany ze swojej działalności w Armii Krajowej oraz Batalionach Chłopskich, zginął tragicznie w wieku 38 lat, lecz jego dziedzictwo wciąż inspiruje kolejne pokolenia.

"Żył krótko, ale tym, co zrobił dla swojej ojczyzny, można by obdzielić kilka życiorysów. Ktoś powiedział o nim pięknie, że był urodzonym konspiratorem, który dokonał rzeczy wprost niemożliwej: bez broni i bez kadr stworzył blisko 45-tysięczną armię żołnierzy chłopskiego podziemia. O ludziach takich jak płk. Narcyz Wiatr nie wolno nam zapomnieć," napisał w liście minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Wojewoda małopolski, Krzysztof Jan Klęczar, podczas uroczystości, podkreślił trwałość pamięci o Wiatrze: "Działalność polityczną łączył z aplikacją adwokacką, angażował się także w obronę ludowców w komunistycznych procesach sądowych. 21 kwietnia 1945 r. w tym miejscu oddał życie za swoje przekonania i wartości. Pamięć o nim podtrzymują kolejne pokolenia. Ta pamięć będzie trwać."

Na zakończenie, uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty na grobie płk. Wiatra na cmentarzu Rakowickim, a pieśń reprezentacyjna Wojska Polskiego dopełniła atmosfery zadumy i szacunku, jakim obdarzany jest ten bohater narodowy.


Wg inf z: MUW