Otwarcie wystawy plenerowej w Muzeum KL Plaszow - pamięć i przestroga

2 min czytania
Otwarcie wystawy plenerowej w Muzeum KL Plaszow - pamięć i przestroga

W sercu Małopolski, na terenie dawnego KL Plaszow, otwarto wystawę plenerową, która jest hołdem dla ofiar nazizmu. Wydarzenie to podkreśla niezachwianą pamięć i szacunek dla historii, wskazując na potrzebę budowania przyszłości na fundamentach przeszłości. Wojewoda małopolski, Krzysztof Jan Klęczar, w swoich przemówieniach zwrócił uwagę na ciągłą obecność przeszłości w naszej świadomości i konieczność pamięci o tragedii, jaką przeżyły ofiary KL Plaszow.

  1. Otwarcie wystawy plenerowej KL Plaszow. Miejsce po, miejsce bez” w Muzeum KL Plaszow.
  2. Przemówienie wojewody małopolskiego na temat znaczenia pamięci o przeszłości dla budowania przyszłości.
  3. Prezentacja poetyckich i muzycznych relacji więźniów przez studentów Akademii Sztuk Teatralnych.
  4. Podkreślenie przez wojewodę stałego wpływu historii KL Plaszow na współczesną świadomość społeczną.

Na uroczystości otwarcia nowej wystawy plenerowej w Muzeum KL Plaszow, zebrała się społeczność lokalna oraz przedstawiciele władz, by wspólnie oddać hołd ofiarom faszyzmu. Wśród gości znalazł się Krzysztof Jan Klęczar, wojewoda małopolski, który w swoich poruszających przemówieniach przypomniał o niezmiernie ważnej roli pamięci i historii w kształtowaniu przyszłości.

Wojewoda Klęczar, zwracając uwagę na ciężar historii miejsca, powiedział: Naszym zobowiązaniem jest pamięć o przeszłości. Tylko na jej fundamencie możemy budować naszą przyszłość. Chciejmy o tym pamiętać, spoglądając na znak Pomnika Ofiar Faszyzmu i na otwieraną dziś plenerową wystawę KL Plaszow. Miejsce po, miejsce bez. Jego słowa oddają głęboką refleksję nad tragedią, która dotknęła nie tylko pojedyncze osoby, ale całe społeczności.

W trakcie uroczystości, publiczność miała okazję doświadczyć wyjątkowej prezentacji przygotowanej przez studentów Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie. Prezentacja ta, będąca połączeniem muzyki i poezji, opierała się na relacjach więźniów KL Plaszow, przybliżając uczestnikom wydarzenia ich osobiste doświadczenia i tragedie.

Wojewoda małopolski, Krzysztof Jan Klęczar, podkreślił również nieustającą potrzebę pamięci o tych, którzy cierpieli w KL Plaszow, mówiąc: Chociaż zmienia się czas, bo przecież od momentu likwidacji KL Plaszow mijają kolejne dekady, lata i miesiące, to w naszej świadomości nie zmienia się nasze przygnębienie i rozżalenie. Nie jest nam obojętne to, co tutaj się działo. Nie jest nam obojętny los tych, których właśnie w tym miejscu bezdusznie obnażano z godności i człowieczeństwa. Jego słowa przypominają o znaczeniu empatii i solidarności wobec przeszłości.

Wydarzenie to stanowi przypomnienie, że historia KL Plaszow jest nie tylko częścią lokalnej przeszłości, ale także ważnym elementem narodowej i światowej pamięci o okrucieństwach II wojny światowej. Otwarcie wystawy KL Plaszow. Miejsce po, miejsce bez” to krok naprzód w procesie edukacji i upamiętnienia, podkreślający, że pamięć o tragedii jest kluczowa dla budowania lepszej przyszłości.

Autor: krystian