Urząd Marszałkowski przeznacza 4 mln zł na kompostowniki dla gmin Małopolski

W naszej małopolskiej społeczności rozpoczyna się zielona rewolucja, a jej fundamentem staje się inicjatywa skupiona na kompostowaniu odpadów. Z inwestycją sięgającą 4 milionów złotych, program Samorządu Województwa Małopolskiego wyznacza nowe ścieżki dla ekologicznego rozwoju regionu, skupiając się na edukacji najmłodszych oraz praktycznym działaniu na rzecz środowiska.
- Samorząd Województwa Małopolskiego przeznacza 4 mln zł na wsparcie zakupu kompostowników.
- Pierwsza umowa podpisana z Gminą Pleśna, gdzie kompostownik trafi do Przedszkola Publicznego im. Władysławy Majak.
- Cel programu: osiągnięcie do 2035 roku poziomu recyklingu odpadów komunalnych na poziomie 65%.
- Kompostowanie jako metoda edukacji ekologicznej dla dzieci i dorosłych.
Realizacja ambitnych celów ekologicznych wymaga nie tylko znaczących inwestycji finansowych, ale również zaangażowania społeczności lokalnych i edukacji na każdym szczeblu. Jak podkreśla wicemarszałek Małopolski, Józef Gawron, dzięki programowi wsparcia zakupu kompostowników, mamy szansę na realną zmianę w zakresie gospodarowania odpadami komunalnymi.
Wydarzenie, które miało miejsce w środę 13 marca w Gminie Pleśna, nie tylko symbolicznie inauguruje program, ale również stanowi praktyczny krok w kierunku budowania świadomości ekologicznej wśród najmłodszych. Przekazanie kompostownika do Przedszkola Publicznego im. Władysławy Majak to sygnał, że edukacja proekologiczna zaczyna się od najwcześniejszych lat.
Warto zaznaczyć, że kompostowanie odpadów komunalnych to nie tylko znaczący krok w kierunku redukcji ilości odpadów trafiających na wysypiska, ale również metoda na edukację i budowanie odpowiedzialności ekologicznej wśród mieszkańców. Dzięki zagospodarowaniu odpadów komunalnych u źródła uczymy się, jak we właściwy sposób korzystać ze środowiska dodaje Józef Gawron, podkreślając rolę edukacji w procesie zmiany nawyków.
Program wsparcia zakupu kompostowników, obejmujący 128 gmin, jest wyrazem długofalowej strategii Samorządu Województwa Małopolskiego, mającej na celu nie tylko osiągnięcie wymaganych prawem poziomów recyklingu, ale również kształtowanie świadomej i odpowiedzialnej postawy wobec środowiska naturalnego. Inicjatywa ta stanowi odpowiedź na rosnące potrzeby ekologiczne i jest krokiem w stronę zrównoważonego rozwoju Małopolski.
Opierając się na: Urząd Marszałkowski Kraków
Autor: krystian