MUW Kraków: Pamięć jest zobowiązaniem. 84. rocznica Sonderaktion Krakau
To było wydarzenie bez precedensu i naruszenie podstawowych zasad. To był szok dla całego społeczeństwa. Mijają 84 lata od przeprowadzonej przez gestapo 6 listopada 1939 r. akcji, w wyniku której 183 krakowskich profesorów i nauczycieli akademickich, w tym 155 pracowników UJ, zostało aresztowanych i wywiezionych do obozów koncentracyjnych w Sachsenhausen i Dachau, gdzie kilkunastu z nich straciło życie. Dzisiaj na cmentarzu Rakowickim i Salwatorskim w Krakowie odbyły się uroczystości upamiętniające tamte wydarzenia. Udział w nich wziął II wicewojewoda małopolski Mateusz Małodziński.
- Cześć pamięci wykładowców i pracowników naukowych krakowskich uczelni, których 84 lata temu pojmano! Tak miał się spełnić hitlerowski plan zniszczenia naszej narodowej tożsamości. Historia pokazała jednak, że polska nauka, choć w czasach II wojny światowej straciła wybitnych ojców, przetrwała i kształci młodzież w najrozmaitszych dziedzinach, na najwyższym światowym poziomie. Kraków nauką stał i stoi. Polskiego ducha nie zniszczyły tak brutalne metody hitlerowskie jak te, które wpisane były w Aktion gegen Universitäts-Professoren. A naszą powinnością jest dziś pamięć o tamtych tragicznych wydarzeniach. Pamięć, a także nazywanie zła złem i zbrodni zbrodnią mówi II wicewojewoda małopolski Mateusz Małodziński.
Na cmentarzu Rakowickim w Krakowie odbyło się spotkanie delegacji krakowskich uczelni. Podczas uroczystości II wicewojewoda małopolski Mateusz Małodziński złożył wiązanki pod tablicą pamiątkową ku pamięci ofiar Sonderaktion Krakau oraz pod Dębem Wolności.
Spełniając żądanie przedstawiciela niemieckich władz okupacyjnych SS-Sturmbannführera Brunona Müllera, ówczesny rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Tadeusz Lehr-Spławiński zwołał na 6 listopada 1939 r. do Collegium Novum zebranie ogółu profesorów i wykładowców. Po krótkim wystąpieniu Müllera, w którym poinformował, że wykładowcy byli zawsze wrogo nastawieni wobec nauki niemieckiej zgromadzeni profesorowie zostali aresztowani. Łącznie zatrzymane zostały 183 osoby. Obok uczonych związanych z Uniwersytetem Jagiellońskim aresztowano pracowników Akademii Górniczej i Akademii Handlowej oraz kilka innych osób, które znalazły się w budynku lub jego okolicach.
Więcej o akcji Sonderaktion Krakau: <https://ipn.gov.pl/pl/historia-z-ipn/121802,6-listopada-bedzie-po-wieczne-czasy-naszym-swietem.html >
Autor: krystian