– Ponad 3,9 mln zł na utworzenie 96 nowych miejsc opieki nad dziećmi do lat trzech w ramach nowego żłobka przy ul. Ceglanej w Oświęcimiu. Środki z programu „Maluch+” to realne wsparcie dla samorządu. Rząd Prawa i Sprawiedliwości troszczy się o rozwój lokalnych społeczności – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Wojewoda Łukasz Kmita podpisał z prezydentem miasta Oświęcimia umowę dotyczącą przekazania przyznanego wsparcia.

Budowa i wyposażenie

W ramach dofinansowania zostanie zrealizowane zadanie, które polega na utworzeniu 96 nowych miejsc opieki nad dziećmi w wieku do lat trzech w żłobku poprzez budowę i wyposażenie żłobka.

Żłobek przy ul. Ceglanej w Oświęcimiu powstaje w ramach realizacji miejskiego kompleksu oświatowego. Obiekt ma być gotowy 31 sierpnia 2024 roku.

Inwestycja swoim zakresem obejmuje m.in. powstanie budynku o dwóch kondygnacjach, budowę placu zabaw, miejsc postojowych na samochody i rowery, drogi pożarowej, wiaty przeznaczonej do zajęć dla dzieci oraz ogródek warzywny.

Powierzchnia użytkowa części żłobkowej wyniesie niemal 440 m2.

Dodatkowo prawie 2,9 mln zł na funkcjonowanie

– Miasto Oświęcim prowadzi obecnie jeden żłobek publiczny, który oferuje 64 miejsca opieki nad dziećmi do trzeciego roku życia. Utworzenie kolejnych 96 miejsc przyczyni się do realizacji celów programu „Maluch+”. Możliwość zapewnienia profesjonalnej opieki nad najmłodszymi dziećmi da młodym rodzicom sposobność do łączenia życia zawodowego z prywatnym. Co więcej, pozytywnie wpłynie na poziom zatrudnienia. Powrót na rynek to szansa na wzrost kompetencji i samorealizację – wymienia wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

– Środki na utworzenie nowych miejsc żłobkowych to nie wszystko. Miasto Oświęcim otrzyma także prawie 2,9 mln zł na ich funkcjonowanie – zapowiada wojewoda Kmita.

Wsparcie na całą Małopolskę

Środki na tworzenie i funkcjonowanie nowych miejsc opieki w ramach programu „Maluch+” 2022-2029 przyznane w ramach pierwszego naboru planuje wykorzystać w Małopolsce 79 gmin i 99 innych podmiotów na utworzenie łącznie 265 instytucji opieki (żłobków, klubów dziecięcych i instytucji dziennego opiekuna).

W ramach programu „Maluch+” 2022-2029 w Małopolsce powstanie prawie 9 tys. nowych miejsc opieki dla dzieci do lat trzech. Kwota, jaka na ten cel zostanie przeznaczona, to 488 mln zł.

Dofinansowanie może pokryć do 100% wartości kosztów realizacji zadania polegającego na tworzeniu nowych miejsc opieki.

Kolejne umowy uzgadniane są z samorządami i niebawem będą podpisywane.

20231002Oswiecim