Jedną z nowoczesnych form terapii są spotkania z alpakami. Zwierzęta te są one niezwykle spokojne i delikatne, o miłym usposobieniu. Nic więc dziwnego, że w całej Polsce istnieje wiele miejsc, które oferują różnego rodzaju zajęcia z udziałem alpak, w tym również w Krakowie. Jak przebiega taka terapia i co warto o niej wiedzieć? Wyjaśniamy w poniższym artykule.
Na czym polegają zajęcia z alpakami w Krakowie?
Zajęcia alpaki Kraków opierają się przede wszystkim na bezpośrednim kontakcie z naturą. W bliskości dużego miasta, ale jednocześnie z dala od jego zgiełku i hałasu, stworzono odpowiednie zagrody, w których te zwierzęta czują się bezpiecznie. Same zajęcia są w głównej mierze formą rekreacji przeznaczoną zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Podstawowa idea opiera się na bezpośrednim kontakcie z sympatycznymi zwierzętami. Uczestnicy mogą nie tylko przyglądać się codziennym aktywnościom alpak, ale mogą także je głaskać, karmić i wyprowadzać na spacer.
W trakcie sesji zajęciowych, osoby przebywające w takim miejscu, mogą dowiedzieć się więcej na temat zwyczajów zwierząt. Mogą usłyszeć wiele wartościowych informacji dotyczących ich hodowli i właściwego dbania o ich zdrowie. Ten walor edukacyjny jest szczególnie doceniany zwłaszcza przez najmłodszych uczestników spotkań z alpakami, którzy szybko zaprzyjaźniają się z takimi zwierzętami. Nic więc dziwnego, że wiele osób regularnie uczestniczy w takich zajęciach.
Jakie korzyści ma nowoczesna terapia z udziałem alpak?
Zajęcia terapeutyczne z udziałem alpak dają wiele istotnych korzyści. Przede wszystkim osoby uczestniczące w takich zajęciach mogą odczuć wyraźną poprawę samopoczucia. Bezpośredni kontakt ze zwierzętami sprzyja redukcji stresu. Alpaki słyną z niezwykle łagodnego usposobienia, co sprawia, że są bardzo towarzyskie i przyjaźnie nastawione do człowieka. Przez większość czasu są spokojne i łagodne. Dlatego sama ich obecność wpływa na poprawę nastroju i zmniejszenie negatywnych emocji. Nawet w trakcie krótkich sesji, większość dorosłych i młodszych uczestników czuje się odprężona i uspokojona.
Warto wiedzieć, że nowoczesne formy terapii z udziałem alpak nie zastępują tradycyjnych metod leczenia. Stanowią natomiast cenne ich uzupełnienie. Są one polecane zwłaszcza dla osób cierpiących na stres, depresję, zaburzenia lękowe. Z terapii korzystają także dzieci z różnymi trudnościami o podłożu emocjonalnym. Kontakt z alpakami pozwala pacjentom rozwijać umiejętności interpersonalne, a także uczy tego, jak budować więzi społeczne. Sprzyja również rozwojowi empatii.