Piję tylko w weekendy. Czy jestem alkoholikiem?

Byle do piątku. Niemal każda pracująca osoba czeka na kilka dni wolnego z wielką radością. Niestety większość ludzi, bo według badań, aż 90% społeczeństwa celebruje dni wolne za pomocą alkoholu. W polskiej kulturze alkohol niemal nierozerwalnie jest związany ze świętowaniem, relaksem i celebracją ważnych chwil. Jednocześnie wielu alkoholików nie jest osobami zaniedbanymi, a nawet nie spożywają oni alkoholu codziennie. Czym więc istnieje weekendowy alkoholizm i jak rozpoznać, że już jesteśmy uzależnieni oraz czy w takiej sytuacji rozwiązaniem jest wszycie Esperalu?
Czym jest weekendowy alkoholizm?
Termin weekendowy alkoholizm odnosi się do zachowania polegającego na regularnym i nadmiernym spożyciu alkoholu w weekendy, pomimo braku konsumpcji alkoholu w tygodniu. Osoby, które uprawiają weekendowy alkoholizm, mogą traktować picie alkoholu jako formę relaksu po ciężkim tygodniu pracy lub jako sposób na zabawę i integrację z przyjaciółmi w czasie wolnym. Choć weekendowy alkoholizm może wydawać się mniej niebezpieczny niż regularne picie przez cały tydzień, to jednak długotrwałe i nadmierne spożycie alkoholu w weekendy może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych i społecznych. Przy weekendowym alkoholizmie istnieje również ryzyko, że picie zacznie pojawiać się częściej. Kolejne dni urlopu brane na żądanie, aby wcześniej zacząć weekend lub zwolnienia lekarskie, by wyleczyć lub zabić kaca po kolejnym weekendzie. Z czasem regularne picie alkoholu w dużych ilościach może prowadzić do uzależnienia, chorób wątroby, problemów z pamięcią i koncentracją, a także do problemów rodzinnych. Dlatego ważne jest, aby zawsze pamiętać o umiarze i zdrowym stylu życia, a także o tym, że nawet sporadyczne i krótkotrwałe nadużywanie alkoholu może być szkodliwe dla zdrowia i dobrego samopoczucia. Jeśli widzisz, że nie radzisz sobie z problemem, a Twój czas zaczyna być liczony od jednego do drugiego zakrapianego weekendu, to może być znak, aby zacząć myśleć o wszyciu Esperalu.
Jak rozpoznać, że weekendowe picie jest problemem?
Gdy spożywasz alkohol jedynie w weekendy, sprawdź czy nie pojawiają się pierwsze symptomy, które mogą świadczyć o tym, że przestajesz panować nad nałogiem. To najczęściej występujących objawów weekendowego alkoholizmu można zaliczyć:
· Luki w pamięci jeśli coraz częściej nie pamiętasz co wydarzyło się podczas weekendowych szaleństw, może świadczyć to o uzależnieniu.
· Picie rytualne jeśli nie możesz wyobrazić sobie innego sposobu na spędzenie weekendu bez alkoholu, to może oznaczać problem.
· Kłamstwa gdy zaczynasz kłamać, aby spokojnie móc się napić lub ukrywasz jaką ilość alkoholu naprawdę spożyłeś, to również jeden ze znaków uzależnienia.
· Nieustające myśli o alkoholu jeśli przez cały tydzień myślisz tylko o tym, że w piątkowe popołudnie będziesz mógł się napić, to prawdopodobnie masz problem.
· Agresja kłótnie, niepokój, zapijanie stresu i wyżywanie się na najbliższych. Takie myśli i zachowania pojawiające się w dni wolne od pracy, w które nie pijesz, mogą świadczyć o problemie alkoholowym.
· Wzrost tolerancji na alkohol gdy pijesz coraz więcej, aby się upić, oznacza to zwiększenie tolerancji na alkohol i może to, być jeden z syndromów uzależnienia.
Jeśli zauważasz większość tych zachowań u siebie i nie potrafisz inaczej spędzać wolnych dni niż przy kolejnym drinku oznacza to, że borykasz się z problemem alkoholizmu i powinieneś rozpocząć drogę do trzeźwości. Chociaż zaprzestanie picia w weekendy może okazać się trudne, to na pewno możesz zahamować dalszy rozwój uzależnienia. Zwróć się o pomoc do specjalistów i skorzystaj ze specjalistycznych środków pomocy, takich jak wszycie Esperalu.
Czy Esperal jest rozwiązaniem dla weekendowego alkoholika”?
Nie ma znaczenia, jaką postać przyjmuje alkoholizm, konieczne jest jego leczenie i zawsze warto zgłosić się do specjalisty po wsparcie. Alkohol w nadmiernych ilościach jest niebezpieczny dla zdrowia człowieka i nawet jeśli ma on postać weekendowego alkoholizmu powinno się go leczyć. Przyjdzie jednak moment, w którym skutki uboczne w postaci różnorakich chorób somatycznych i psychicznych dotknie również alkoholików weekendowych. W uzależnieniu duże znaczenie ma regularności spożywania alkoholu, oznacza to, że jeżeli pijesz co weekend od piątku do niedzieli, to kwalifikujesz się jako osoba dotknięta chorobą alkoholową. Każdy alkoholizm wymaga leczenia. Jednym z pierwszym kroków powinno być wszycie Esperalu, czyli aplikacja tak zwanej wszywki alkoholowej. Pomaga ona przede wszystkim w powstrzymaniu głodu alkoholowego, co w dalszym okresie czasu może skutkować zupełnym powstrzymaniem się od picia. Należy jednak pamiętać, że sam Esperal nie jest rozwiązaniem problemu i powinien być on przyjmowany równolegle ze skuteczną terapią oraz bardziej rozbudowanym leczeniem farmakologicznym. Trafna diagnoza jest tutaj kluczem do sukcesu, dlatego podejmując decyzję o wszywce alkoholowej, koniecznie skonsultuj się w tej sprawie ze specjalistą.
Autor: Materiał partnera