Aby układy mechaniczne mogły działać we właściwy sposób i to przez dłuższy czas, należy zadbać o czystość i jakość cieczy, która odpowiada za płynność ich działania. Jednym z głównych elementów, który za to odpowiada, jest filtr hydrauliczny. Dzięki niemu możliwe jest wydłużenie trwałości całego układu. Warto więc wiedzieć o nich nieco więcej.
Jak działają filtry hydrauliczne?
Filtry hydrauliczne odpowiadają za wychwytywanie z cieczy układu mechanicznego zanieczyszczenia, które mogłyby go w jakiś sposób uszkodzić. Z zasady muszą zatrzymywać zarówno zanieczyszczenia fizyczne, chemiczne, czy też organiczne. W praktyce oznacza to, że muszą sobie radzić z wieloma szkodliwymi związkami i substancjami, które mogłyby uszkodzić dobrze funkcjonujący układ mechaniczny.
Aby filtry działały w prawidłowy sposób, muszą być nie tylko dobrze dopasowane, ale też odpowiednio często wymieniane. Tylko czysty, niezapchany filtr spełni swoje zadanie. Jeśli zbyt długo nie wymienimy go na nowy, nie tylko zaryzykujemy zanieczyszczeniem układu mechanicznego, ale też i innymi, równie poważnymi efektami. Regularna kontrola stanu filtra i jego wymiana w odpowiednim czasie oszczędza kosztów poważnych napraw i sprawia, że cała maszyna działa w prawidłowy sposób.
Jakie są rodzaje filtrów hydraulicznych?
Rodzaj filtra hydraulicznego zależy przede wszystkim od jego położenia w układzie oraz od tego, jak faktycznie działa. Jest wiele rodzajów dostępnych na rynku, z czego jednak wyłania się kilka najpopularniejszych typów.
Filtry ssawne montuje się na przewodzie ssącym i ich działanie jest dosyć oczywiste. Filtry powrotne znajdują swoje miejsce na powierzchni zbiornika układu. Filtry wlewowe pozwalają na wstępne filtrowanie cieczy roboczej, a filtry odpowietrzające znajdują się na powierzchni zbiornika układu, aby ułatwić mu wymianę powietrza niezbędną do prawidłowego funkcjonowania. Istnieją też filtry niskociśnieniowe i wysokociśnieniowe, których używanie jest ściśle uzależnione od układu, w którym mają się znaleźć.
Dobrze dobrane, wysokiej jakości filtry hydrauliczne są absolutną podstawą każdego układu mechanicznego. Oszczędzanie na jakości produktu, czy też na częstotliwości jego wymiany nigdy nie będzie rozsądną decyzją. Za zaniedbaniami tego typu idzie ryzyko uszkodzenia całej maszyny lub też znaczących jej elementów, co z kolei będzie generować duże, naprawdę niepotrzebne koszty. Zdecydowanie warto więc inwestować w dobre, sprawdzone produkty.