Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego 8 marca br. przy osiedlu Teatralnym przeprowadzili akcję wspólnie z uczniami Zespołu Szkół Ogólnokształcących Sportowych nr 2 oraz radiem RMF MAXX. Celem działań było obalenie stereotypu, że kobieta za kierownicą, jest gorszym kierowcą.

Niestety w społeczeństwie wciąż krąży przekonanie, że jeżeli pojazdem kieruje kobieta, to stanowi ona większe zagrożenie dla innych uczestników. Tego dnia policjanci drogówki starali się dowieść, że jest inaczej. Policjanci po przeprowadzonych kontrolach drogowych wspólnie z dziećmi oraz reporterem radia RMF MAXX, pytali czy kobieta za kierownicą to większe zagrożenie. Z udzielonych odpowiedzi wynikało że, kobiety mają mniejszą skłonność do podejmowania ryzyka, są empatyczne, bardziej ostrożne i mniej skłonne do rywalizowania z innymi kierowcami. Powodują mniej zdarzeń, czemu dowodzą statystyki.

Kobiety w ubiegłym roku spowodowały w Krakowie 1931 zdarzeń, w tym 212 wypadków i 1719 kolizji. Mężczyźni przyczynili się do 5484 zdarzeń, 530 wypadków i 4954 kolizji.

Tego dnia stereotyp został obalony! Kobieta to równie dobry kierowca, jak mężczyzna! Należy pamiętać, że wolniejsza i ostrożniejsza jazda to przede wszystkim jazda bezpieczniejsza. Pamiętajmy, że dobry kierowca to nie kobieta, czy mężczyzna ale osoba, która porusza się zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Akcja była też okazją do rozpoczęcia działań, które omówione zostaną na zaplanowanej w przyszłym tygodniu dwudniowej konferencji. Wezmą w niej udział przedstawiciele wielu służb i instytucji dbających o bezpieczeństwo na drogach. Konferencja ma pomóc odpowiedzieć na pytanie czy „wizja zero”, czyli zero ofiar śmiertelnych na drodze jest możliwa i jak zapobiegać takim zdarzeniom.