Każdy właściciel pojazdu miał w swoim życiu na pewno sytuację, gdy musiał doładować swój akumulator lub niestety pożegnać się z dotychczasowym i zakupić nowy. Jednak pytanie brzmi jak do tego nie doprowadzić i co zrobić, żeby akumulator samochodowy służył przez długie lata?
Jak działa akumulator samochodowy?
Akumulator samochodowy do nic innego jak źródło energii naszego pojazdu. Do jego dwóch kluczowych zadań należy:
- zapewnienie dla rozrusznika oraz innych urządzeń odpowiedniej ilości prądu w celu uruchomienia silnika,
- gdy nie pracuje silnik pojazdu, zasilenie wszelkich odbiorników energii elektrycznej.
Akumulator odpowiada między innymi za oświetlenie zewnętrzne i wewnętrzne, centralny zamek czy audio oraz najprościej ujmując, za uruchomienie pojazdu. Przetwarza on energię chemiczną na energię elektryczną. W większości przypadków montuje się go pod maską samochodu na specjalnej podstawie z określoną wielkością oraz stabilnością. Istnieją jednak wyjątki, w których akumulator znajduje się w bagażniku pojazdu. Obecnie do najpopularniejszych należą akumulatory kwasowo-ołowiowe.
Jak przedłużyć żywotność akumulatora?
Ważnym jest, aby zapoznać się ze specyfikacją pojazdu i dobrać odpowiedni akumulator. Średnia żywotność akumulatora samochodowego według statystyk to około 5 lat, natomiast dzięki prawidłowej eksploatacji można wydłużyć jego żywotność. Jak więc to zrobić?
- przede wszystkim akumulator należy czyścić. Jak każde urządzenie, również akumulator jest narażony na zanieczyszczenia, a jego umieszczenie pod maską bez dolnych osłon silnika tylko to potęguje,
- pamiętaj, aby akumulator był umieszczony pod maską we właściwy sposób,
- akumulatory nie lubią mrozu, dlatego jeśli masz taką możliwość, zimą zabezpiecz swój pojazd w garażu lub na zamkniętym parkingu,
- unikaj długotrwałych postojów oraz wystawiania akumulatora na wysokie temperatury,
- często pomijaną, a niezmiernie ważną czynnością jest czyszczenie klem oraz biegunów akumulatora,
- akumulatory nie lubią krótkich odległości- silnik nie osiąga wtedy temperatury roboczej, a co za tym idzie akumulator nie zostaje w pełni naładowany,
- staraj się nigdy nie rozładować akumulatora do końca. Zimą może się to skończyć zamarznięciem elektrolitu, co niestety skutkuje zniszczeniem urządzenia,
- do ładowania akumulatora używaj prostownika samochodowego, który dba o prawidłowe parametry ładowania.
Jak używać prostownik samochodowy?
Jeśli już zostawisz na dłużej włączone światła lub inny odbiornik prądu i dopuścisz do sytuacji, w której akumulator totalnie się rozładuje, z pomocą przyjdzie prostownik. Prostownik samochodowy bywa nazywany ładowarką do akumulatorów, a jego głównym zadaniem jest zmiana napięcia przemiennego na napięcie stałe, w skutek czego przywrócona zostaje praca akumulatora. Wyróżniamy kilka rodzajów prostowników:
- standardowe, które nie posiadają żadnych dodatkowych systemów elektronicznych,
- mikroprocesowe odbierające parametry ładowania oraz system automatycznego wyłączenia po naładowaniu,
- impulsowe charakteryzujące się najkrótszym czasem ładowania oraz innowacyjnością.
Aby skorzystać z pomocy prostownika wystarczy podłączyć jego czerwony przewód do dodatniego bieguna baterii, natomiast czarny przewód do ujemnego bieguna baterii, a na końcu wtyczkę prostownika włożyć do kontaktu. Ładowanie baterii więcej niż 10 godzin może być niebezpieczne, dlatego większość urządzeń posiada wmontowany wskaźnik, który informuje kiedy odłączyć urządzenie. Czas ładowania akumulatora będzie się różnił w zależności od sprzętu, jakim jest ładowany.
Należy pamiętać, że akumulator to jedna z najważniejszych części w pojeździe, dlatego lepiej unikać całkowitego rozładowania baterii.