Podczas spotkań z policjantami, dzieci mogły poznać zasady obowiązujące na drodze. Dzięki nowej wiedzy przedszkolaki mogą poczuć się bardziej bezpiecznie, znajdując się w pobliżu jezdni, a uczniowie mogą lepiej przygotować się do egzaminu na kartę rowerową.

W dniach 11 i 12 stycznia br. krakowscy policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Krakowie spotkali się z dziećmi w Przedszkolu 187 na os. Piastów oraz Szkole Podstawowej nr 78 przy ul. Jaskrowej.  Przedszkolaki podczas zajęć poznały zawód policjanta oraz elementarne zasady dotyczące poruszania się pieszych po drogach. Policjanci omówili z dziećmi, czym są przejścia dla pieszych i jak prawidłowo z nich korzystać. Mundurowi wyjaśniali też jak działa sygnalizacja świetlna, ucząc jednocześnie najmłodszych, że należy przechodzić wyłącznie na zielonym świetle i zawsze zachować ostrożność przy pokonywaniu jezdni. Przypomniano też maluchom, że nie mogą jeszcze samodzielnie korzystać z drogi, a będąc w jej pobliżu, zawsze powinni słuchać swojego opiekuna. Przy pomocy kolorowych tablic przedstawiających różne sytuacje na jezdni przedszkolaki wskazywały, czego nie wolno robić na drodze, natomiast funkcjonariusze omawiali prawidłowe zachowania. Policjanci zorganizowali dla przedszkolaków zabawę, podczas której dzieci wcielały się w rolę policjanta kierującego ruchem na skrzyżowaniu. Maluchy miały też możliwość przymierzyć policyjną czapkę, odblaskową kamizelkę i pobawić się tarczą do zatrzymywania pojazdów.

W minionym tygodniu poza spotkaniem z przedszkolakami w Szkole Podstawowej nr 78 przy ul. Jaskrowej odbyły się zajęcia teoretyczne przygotowujące czwartoklasistów do egzaminu na kartę rowerową. Na tym spotkaniu omówiono najważniejsze pojęcia dotyczące ruchu pieszych i rowerzystów, w tym omijanie, wyprzedzanie, włączanie się do ruchu, zasady obowiązujące na skrzyżowaniu równorzędnym itp.

Uczniowie, którzy pozytywnie zaliczą egzamin teoretyczny i praktyczny, otrzymają kartę rowerową, dzięki której będą mogły samodzielnie poruszać się po drogach publicznych.