Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego krakowskiej komendy miejskiej podsumowali ilość zdarzeń drogowych w czasie tegorocznych Świąt Bożego Narodzenia. Statystyki napawają optymizmem, bowiem w porównaniu z rokiem poprzednim odnotowaliśmy na krakowskich drogach spadek liczby wypadków, kolizji, osób rannych oraz nietrzeźwych kierujących.

Dla policjantów ruchu drogowego krakowskiej komendy miejskiej czas Świat Bożego Narodzenia to jeden najbardziej intensywnych okresów w roku. Funkcjonariusze w okresie świątecznym czuwali nad bezpieczeństwem na krakowskich drogach oraz pomagali mieszkańcom i gościom szczęśliwie dotrzeć do celu podróży. Mundurowi kontrolowali m.in. czy kierujący nie przekraczali dopuszczalnej prędkości, czy pamiętali o zapinaniu pasów bezpieczeństwa oraz przewożeniu dzieci w fotelikach ochronnych. Ponieważ Święta Bożego Narodzenia to czas biesiadowania z rodziną i znajomymi, nieodzowne były kontrole trzeźwości, osób siadających za kierownicę.

W trakcie świątecznych działań, od 23 do 26 grudnia br. w naszym mieście miało miejsce 41 kolizji oraz 2 wypadki, w których ranne zostały dwie osoby, nikt nie zginął. Ponadto policjanci wykonali prawie 7 tys. pomiarów trzeźwości, które wykazały, że dwie osoby wsiadły za kierownicę pijane. Co cieszy, tegoroczne statystki pokazują spadek zarówno co do ilości kolizji, wypadków, liczby osób poszkodowanych oraz nietrzeźwych. W 2021 roku miało bowiem miejsce dwa razy tyle kolizji (71), o połowę więcej wypadków (5), w których rannych zostało 7 osób. W zeszłe święta policjanci ujawnili 8 nietrzeźwych kierujących.

Wiele osób kontynuuje świąteczny wypoczynek, przed nami również wyjazdy sylwestrowe i noworoczne, dlatego też nieustannie apelujemy o ostrożność, trzeźwość oraz bezpieczną jazdę dostosowaną do zmiennych, zimowych warunków atmosferycznych.