Jak zabezpieczyć drewno przed wilgocią?

Za sprawą drewna, wnętrza wydają się bardziej przytulne oraz ciepłe, poza tym sprawia że mamy lepsze samopoczucie. Jest bardzo wiele powodów za tym, aby drewno znalazło się w naszym domu czy mieszkaniu. Drewno, jeśli ma kontakt z wodą może ulec gniciu. Właśnie dlatego, jeśli zdecydujemy się na drewniane meble, drzwi czy różnorodne altany na zewnątrz musimy wiedzieć jak je zabezpieczyć w odpowiedni sposób, aby nam długo służyły. W jaki sposób zabezpieczyć drewno oraz jakich środków powinniśmy użyć?

W jaki sposób, zabezpieczyć drewno znajdujące się na zewnątrz?

Za każdym razem, powinniśmy impregnować tylko i wyłącznie drewno suche, z tego względu że skuteczność konserwacji jest głównie zależna od tego, jak głęboko wniknie preparat. Mokry materiał znacznie gorzej wchłania preparat, co będzie skutkować gorszym zabezpieczeniem. Warto odczekać nawet kilka dni, aby mieć pewność że drewno jest suche. Jeśli w danym roku, nie uda nam się w skuteczny sposób zabezpieczyć drewno, za rok będziemy musieli to niestety powtórzyć.

Drewno naturalne, należy zabezpieczyć przed:

  • promieniowaniem słonecznym,
  • wpływem wilgoci,
  • uszkodzeniami mechanicznymi.

W szczególności, powinniśmy zabezpieczyć elementy wykonane z drewna, które znajdują się na zewnątrz. Na rynku, dostępne są różnorodne środki, są to preparaty które wnikają w głąb drewna bądź pozostają na wierzchu, tworząc powłokę ochronną, mogą również zabarwić drewno np. drzwi drewniane Kraków, są to: lakiery, impregnaty, lakierobejce czy też lazury.

Zabezpieczenie drewna, znajdującego się w pomieszczeniach

Podłoga wykonana z drewna, może nam posłużyć naprawdę długie lata, pod warunkiem że zabezpieczymy ją w odpowiedni sposób. Nawet drewno wysokiej jakości, nie wytrzyma długo trwającego kontaktu z wilgocią. To, jak możemy zabezpieczyć podłogę, głównie zależy od tego czy jest ona lakierowana czy olejowana - każdy typ, powinniśmy chronić innymi środkami, które różnią się składem.

Meble z drewna, które znajdują się w łazience - koniecznie powinny być lakierowane. Warstwa ochronna, zatrzyma wilgoć dzięki czemu, nie wniknie ona głębiej. Środki na które się zdecydujemy, powinny być kierowane do powierzchni, które mają bezpośredni kontakt z wilgocią.

Tłuszcz czy para wodna, która w bardzo dużych ilości unosi się w kuchni - czynników, które w tym właśnie pomieszczeniu oddziałują w negatywny sposób, niestety nie jesteśmy w stanie uniknąć. Olej do drewna, w tym przypadku będzie świetny do walki z wilgocią. Aby przyniosło nam to oczekiwane efekty, powinniśmy wykonywać ten zabieg raz do roku przynajmniej. Powierzchnia drewna, nie powinna być zarysowana, nawet przez najmniejsze rysy wilgoć może wejść w głąb drewna.